Apple CEO’su Tim Cook, George Floyd İçin Makale Yayınladı

Apple'ın ünlü CEO'su Tim Cook, George Floyd'un anısına ırkçılığa karşı makale yazdı ve Apple web sitesinde yayınladı.
 Apple CEO’su Tim Cook, George Floyd İçin Makale Yayınladı

Apple CEO’su Tim Cook, çalışanlarına gönderdiği e-postadan sonra Apple’ın resmi web sitesinden de ırkçılığa karşı bir yazı yayınladı. ABD’nin Minnesota eyaletinde bulunan Minneapolis’te siyahi bir futbolcu olan George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesi ve ardından olay görüntülerinin sosyal medyada yayılması, ABD’yi kısa sürede yangın yerine çevirmişti.

Irkçılığa karşı birleşen halk, ABD yönetimini protesto etmek amacıyla ABD’yi resmen yangın yerine çevirdi. Protestolar ülke genelinde büyüyerek tüm dünyada gündem konusu oldu. Bir çok dev şirket ırkçılığa karşı birleşti ve ırkçılık karşıtı pek çok kampanyaya destek çıkmaya başladı. Bu şirketlerden biri de resim olarak dünyanın en büyük markası olan Apple oldu.

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz zamanlarda çalışanlarına e-posta gönderirken, şimdi de Apple resmi web sitesinden ırkçılık karşıtı özel bir makale yayınladı. George Floyd’un “akılsızca” öldürülmesinin derin bir öfkeye neden olduğunu söyleyen Tim Cook, ırkçılığın/ayrımcılığın hala pek çok alanda görüldüğünü belirtti.

Siyah ve Beyaz ayrımcılığının ceza adaleti sisteminde, orantısız hastane ücretlerinde, çocuklara verilen eğitimlerde ve pek çok alanda bulunduğunu söyleyen Tim Cook, bu ayrımcılığın geçmişten günümüze hiç sonlanmadığını belirtti. Yasalar değişmiş olsa da ayrımcılığın sonlanmadığına değinen Tim Cook “Apple olarak misyonumuz, insanları ve dünyayı daha iyi hale getirmeleri için güçlendiren bir teknoloji yaratmak olmuştur, olacaktır” açıklamasında bulundu.

Tim Cook: Irkçılık Hakkında Konuşmak

Tim Cook: Irkçılık Hakkında Konuşmak

Apple CEO’su Tim Cook, Apple’n resmi web sitesinin ana sayfasından da yayınladığı makalede şunları dile getirdi;

“Şu anda, milletimizin ruhunda ve milyonlarca insanın kalbinde derinlemesine kazınmış bir acı var. Birlikte ayakta durmak için, birbirimize destek olmalıyız ve George Floyd’un akılsızca öldürülmesini, daha uzun bir ırkçılık tarihi tarafından haklı olarak kışkırtılan korkuyu, incinmeyi ve öfkeyi tanımalıyız.

Bu acı dolu geçmiş günümüzde hala mevcut. Sadece şiddet biçiminde değil, aynı zamanda derin köklü ayrımcılığın günlük deneyiminde. Bunu ceza adalet sistemimizde, Siyah ve Kahverengi topluluklardaki orantısız hastane ücretlerinde, mahalle hizmetlerindeki eşitsizliklerde ve çocuklarımızın aldığı eğitimde görüyoruz.

İlgili İçerik  Apple ve Android "Temas Bildirim Özelliği" Getirecek

Yasalarımız değişmiş olsa da, gerçek şu ki, korumaları hala evrensel olarak uygulanmamıştır. Büyüdüğüm Amerika’dan beri ilerleme gördük, ancak ırkçılığın/ayrımcılığın hala devam ettiğini görüyoruz.

O kadar çok kişiden duyduğunuzu görüyorum. Topluluklarında korkuyor, günlük yaşamlarında korkuyor ve en önemlisi de kendi cildinden korkuyor. Bu ülkeye sevgi, emek ve hayat veren her insan için özgürlüğü garanti edemezsek, kutlamaya değer hiçbir topluluğumuz olamaz.

Apple olarak misyonumuz, insanları dünyayı daha iyi hale getirmeleri için güçlendiren bir teknoloji yaratmak olmuştur ve olacaktır. Her zaman çeşitlilikten güç aldık, yaşamın her alanında insanları dünyadaki mağazalarımıza karşıladık ve herkesi içeren bir Apple inşa etmeye çalıştık.

Ama daha fazlasını yapmalıyız. Yetersiz hizmet alan okul sistemlerine kritik kaynaklar ve teknoloji getirmek için çalışmalarımızı sürdürmeyi taahhüt ediyoruz. Siyah topluluklara ve diğer renk topluluklarına orantısız olarak zarar veren iklim değişikliği gibi çevresel adaletsizlik güçleriyle savaşmaya devam etmeyi taahhüt ediyoruz. Her harika fikrin duyulabilmesi için içe bakmayı, içerme ve çeşitlilik konusunda ilerlemeyi ileriye götürmeyi taahhüt ediyoruz. Ayrıca, ırk adaletsizliğine ve kitlesel hapsedilmeye meydan okuyan Eşit Adalet Girişimi dahil kuruluşlara bağış yapıyoruz.

Değişim yaratmak için, derinlemesine hissedilen, ancak sıklıkla göz ardı edilen bir acı ışığında kendi görüşlerimizi ve eylemlerimizi yeniden incelemek zorundayız. İnsan onuru konuları ‘kenarda durmaya’ uygun olmayacaktır. Siyah topluluk seni görüyoruz!. Sen önemlisin ve hayatların önemli!.

George Floyd’un ölümü, “normal” bir gelecekten çok daha yükseğe nişan almamız, en yüksek eşitlik ve adalet ideallerine uyan bir adalet inşa etmemiz gerektiğine dair şok edici ve trajik bir kanıt.

Aldığımız her nefesle, bu değişimi yaratmayı ve herkes için daha iyi, daha adil bir dünya yaratmayı taahhüt etmeliyiz.”

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın