Connect with us


Dijital Haberler

Apple, Bu Sefer de WordPress’i Engelledi

Teknoloji şirketi Apple, Epic Games ile aralarında yaşanan gerginliğin ardından bu sefer de açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi Wordpress’i engelledi.

Zaman:

Tarih:

Apple, Bu Sefer de Wordpress'i Engelledi

Dev teknoloji şirketi Apple, Epic Games ile yaşadığı sorunun ardından şimdi de dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress ile sorun yaşıyor. Çoğunuzun da bileceği gibi WordPress, günümüzde milyonlarca web sitesinde kullanılıyor ve bu sistem mobil cihazlar üzerinden de kolaylıkla kullanılabiliyor. Fakat son günlerde Apple ile WordPress arasında yaşanan sorun sebebiyle WordPress kullanıcıları da zor durumda kalıyor.

Bu sistemi kullanan kişiler de bilir ki WordPress, tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bir içerik yönetim sistemi. Fakat WordPress her ne kadar tamamen ücretsiz olarak sunulsa da, 3. taraf şirketler ve yazılımcılar ücretli olarak WordPress satışı yapabiliyor. Bu da WordPress’in uygulama içerisinde ücretli olarak tema satışı yapmasına sebep oluyor.

Fakat WordPress, tüm sistemlerinde olduğu gibi mobil uygulamasında da kendi ödeme sistemini kullanıyor. Yani WordPress kullanıcıları Apple cihazlarında uygulama üzerinden ücretli tema almak istediklerinde Apple’ın ödeme sistemini değil WordPress’in ödeme sistemini kullanıyor. Bu da Apple’ın Epic Games ile arasındaki büyük gerilime sebep olan o önemli sebeplerden biri. Apple, App Store’daki uygulamaların kendi ödeme sistemini kullanmasına izin vermiyor. Bunun yerine App Store’un ödeme sistemini kullanmalarını istiyor.

Apple, Bu Sefer de Wordpress'i Engelledi Teknoloji şirketi Apple, Epic Games ile aralarında yaşanan gerginliğin ardından bu sefer de açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi Wordpress'i engelledi.

WordPress tarafından yapılan açıklamalara göre Apple, WordPress tarafından bir düzenleme yapılana kadar uygulamanın yeni güncelleme almasını yasakladı. Yani WordPress’in deyimiyle uygulama App Store üzerinde mahsur kalmıştı. Herhangi bir güncelleme almasına izin verilmeyen ve kilitlenen WordPress uygulaması için istenen şey ise Apple’ın ödeme sisteminin kullanılmasıydı. Ayrıca yine .com alan adı satışı da Apple ödeme sistemi yerine WordPress’in ödeme sistemi üzerinden yapılıyordu.

Benzer içerik:  Google'a Zorlu Rakip: Apple, Arama Motoru İçin Hazırlanıyor

Diğer bir yandan WordPress ile Apple arasındaki bu savaşı kazanan taraf Apple oldu. WordPress, uygulama içi satın alımları Apple’ın ödeme sistemine entegre etmeyi kabul etti ve Apple’a %30 kar payı vermeyi onayladı. Bundan sonra WordPress’in sunduğu ücretli içerikler uygulama içi satın alma olarak entegre edilecek ve ücretlere %30 Apple kar payı da eklenecek. Apple ise bunun 30 gün içerisinde gerçekleşmesi şartıyla durdurulan güncellemeyi yayına aldı.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle’yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir