Connect with us


Dünya'dan Haberler

Apple, Armut Logosu Kullanan Şirkete Şimdi de Kanada’da Dava Açtı

Teknoloji şirketi Apple, geçtiğimiz günlerde armut logosu kullandığı için itiraz başvurusu yaptığı Prepear’a şimdi de Kanada’da bir dava açtı.

Zaman:

Tarih:

Apple, Armut Logosu Kullanan Şirkete Şimdi de Kanada'da Dava Açtı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan ve piyasa değeri geçtiğimiz günlerde 2 trilyon dolara ulaşan Apple, son günlerde tüketicilerini dahil kızdıran bazı adımlar atıyor. 2 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olan ve dünya üzerindeki en değerli şirketi ünvanını elinde bulunduran Apple, kendinden çok daha küçük ve yeni bir işletme olan, yalnızca 4 çalışanı bulunan Prepear‘a karşı büyük ve ağır bir girişimde bulunuyor.

2 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olan Apple, Prepear isimli oldukça küçük bir şirketi hedef almış durumda. Bunun sebebi de oldukça komik diyebiliriz. Bildiğiniz gibi Apple, logosunda bir elma kullanıyor ve bu elma ikonik hale gelmiş durumda. Fakat Apple, elma logosu kullandığı için tüm meyveleri sahiplenircesine bir adım atarak, sırf armut logosu kullandığından dolayı Prepear’a karşı büyük adımlar atıyor.

Yemek uygulaması olan Prepear, İngilizce bir kelime olan “Prepare” üzerinde değişim yapılmış bir marka diyebiliriz. Hazırlamak anlamına gelen Prepare’in sonunu armut anlamına gelen Pear ile değiştiren şirket, Prepear adında bir marka yaratmış ve markanın içindeki armut kelimesi için armut içeren bir logo hazırlamıştı. Evet, elma ile hiçbir alakası olmayan, Apple’ın logosuyla renkleri bile farklı olan ARMUT logosu. Tabii dünyanın en büyük şirketi Apple, küçük bir şirket karşısında kolaylıkla haklı çıkacağından dolayı dava açmaktan, üstüne bir de Kanada’da dava açmaktan çekinmedi.

Apple, Armut Logosu Kullanan Şirkete Şimdi de Kanada'da Dava Açtı Teknoloji şirketi Apple, geçtiğimiz günlerde armut logosu kullandığı için itiraz başvurusu yaptığı Prepear'a şimdi de Kanada'da bir dava açtı.

Geçtiğimiz günlerde sizlere haberimizde aktardığımız gibi Apple, sırf armut logosu kullandığı için bu şirketin logosuna itiraz etmişti. Prepear isimli şirket ise henüz 5 çalışanı bulunan küçük ve yeni bir şirket olduğundan dolayı Apple ile savaşacak kadar güçlü değildi. Ki, bu davaya karşılık vermek isteyen Prepear şirketi, davaya masraf bulabilmek için şirketteki 1 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldı.

Benzer içerik:  Fransız YouTuber, Ekipmansız 58 Katlı Gökdelene Tırmandı

Prepear isimli şirketin kurucularından biri olan Russell Monson, Apple’ın hiç adil olmayan bu saldırısı üzerine Change.org üzerinde imza kampanyası başlatmış, Apple’a karşı 220.000 kişinin imzasını toplamayı başarmıştı. Fakat 2 trilyon dolarlık bir şirket olan Apple için işler oldukça kolay olduğu gibi, bu imzalar şirketi durdurmadı. Apple, durumu daha da ileriye taşıyarak Prepear’a Kanada’da da bir dava açtı.

Apple’ın henüz küçük bir şirkete olan bu saldırısının sebebi bilinmese de, saldırma nedeninin çok saçma olduğunu kesin bir şekilde söyleyebiliriz. Hiçbir şirket elma logosu kullanıyor diye her meyvenin telif hakkı sahibi olamaz. Apple, yakında A harfi kullanan tüm şirketlere dava açarsa yeridir, neticesinde şirket 2 trilyon dolar, kim önünde durabilir (!)

İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Prepear isimli şirketin bu davasında yanında olmak için, şirket kurucusunun başlattığı imza kampanyasına destek olabilirsiniz. Dilerseniz buraya tıklayarak imza kampanyasına ücretsiz olarak bir imza da siz atabilirsiniz.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir