Connect with us


Dijital Haberler

Apple, Açık Bulan Gence Bu Sefer 1,5 TL de Vermedi

Sistemde açık keşfeden kişilere verdiği komik ödüllerle konuşulan Apple, kötünün de kötüsü vardır deyimini boşa çıkarmadı ve bu sefer ödül vermek yerine sadece teşekkür etti.

Zaman:

Tarih:

Apple, Açık Bulan Gence Bu Sefer 1,5 TL de Vermedi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple‘ı aranızda bilmeyen yoktur büyük ihtimalle. iOS işletim sistemiyle ve ürettiği iPhone modeli akıllı telefonlar ile dünya çapında büyük bir başarı yakalayan Apple, sistemlerini devamlı olarak güncel tutuyor ve bu sayede kullanıcıların memnuniyetini sağlamaya çalışıyor. Fakat kullanıcıların memnuniyeti sağlansa da, hackerlar hiç memnun değil!

İşin şakası tabii ki, sistemlerdeki açıklar yalnızca hackerlar tarafından keşfedilmez. Sistemde dolaşan kişiler, bazen yanlışlıkla bir açık keşfedebilir. Bu tür açıklar özellikle Apple’da sık sık keşfedilirken, bu açıklar kısa sürede Apple’a bildiriliyor. Ülkemizde oldukça popüler bir hale gelen “Apple’da açık bulma işi (!)“, son zamanlarda pek de ilgi çekmiyor. Apple’ın verdiği ödüller, açığı keşfeden ve bir miktar zaman harcayıp bunu Apple’a ileten kişiler için oldukça yetersiz kalıyor.

Apple ödül vermek zorunda değil tabii ki, fakat sizlere haberimizde aktardığımız gibi geçtiğimiz günlerde açık bulan bir gence 1,5 TL değerinde ödül verilmişti. İşin bu şekilde olması da ilgi odağı oluyor. Bu kadar da düşük ödül vermezsin be Apple diyenler, her seferinde daha da şaşırıyor. Ürettiği ürünler ile şaşırtan Apple, açık bulan kişilere verdiği ödüller ile her seferinde daha da şaşırtıyor. “Apple, açık bulan gence şu ödülü verdi” haberleri viral hale gelirken, bu haberlerin sonu gelmiyor. Bu haberin konusu ise, Apple’ın bu sefer açık bulan gence 1,5 TL’yi de vermemesi.

Apple, Açık Bulan Gence Bu Sefer 1,5 TL de Vermedi Sistemde açık keşfeden kişilere verdiği komik ödüllerle konuşulan Apple, kötünün de kötüsü vardır deyimini boşa çıkarmadı ve bu sefer ödül vermek yerine sadece teşekkür etti.

Çok da yabancı olmadığımız bu haberde açığı bulan kişi yine bir Türk genci. Yusuf İslam Unan isimli genç, covid-19 salgını sürecinde dışarıya çıkmak yerine olması gerektiği gibi evde daha çok vakit geçirmiş. Bursa’da yaşadığını söyleyen genç, bu süreçte telefonuyla da oldukça ilgilenmiş tabii ki. Pandemi sürecinde dijitale oldukça artan ilgi, insanları mobil cihazlara ve bilgisayarlara itti.

Aslında Yusuf İslam Unan adlı genç bir hacker değil, veya Apple’da bir açık aramamış. Evde eğlence amaçlı Siri ile konuşmuş yalnızca. Bildiğiniz gibi Siri, Apple tarafından iOS cihazlar için üretilen bir dijital asistan. Verdiği cevaplar ile oldukça eğlenceli vakitler de sunan Siri, zamanın evde geçtiği günlerde Yusuf İslam Unan adlı gencin de ilgisini çekmiş.

15-20 dakika boyunca Apple’ın asistanı Siri ile konuşan genç, en sonunda Siri’den telefonun dilini İngilizce olarak değiştirmesini istedi. O sırada gencin telefonu çaldı ve genç, 15 saniyeliğine telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeyi sonlandırdığında ise telefon otomatik olarak yeniden başlatıldı. Cihaz yeniden açıldığında ise telefondaki tüm diller karışmıştı. Her program ayrı dilde ve diller birbirinin içerisindeydi. Yani büyük bir karmaşıklık olmuştu.

Benzer içerik:  ABD'de Yaşanan Yeni Bir Polis Şiddeti, Ülkeyi Yangın Yerine Çevirdi
Apple, Açık Bulan Gence Bu Sefer 1,5 TL de Vermedi Sistemde açık keşfeden kişilere verdiği komik ödüllerle konuşulan Apple, kötünün de kötüsü vardır deyimini boşa çıkarmadı ve bu sefer ödül vermek yerine sadece teşekkür etti.

Genç, bulduğu bu hatayı hemen Apple’a bildirebilmek için harekete geçti. Apple ise gencin mesajını aldıktan hemen sonra açığı kapattı. Ardından ise gence teşekkür etti. Diğer haberlerdeki gibi bu olayın devamı yok maalesef, Apple gence herhangi bir ödül vermedi. “Çevremde açık bulan arkadaşlarım da var, onlara büyük ödüller teklif edildi” şeklinde konuşan genç, teşekkür mesajına sevindiğini ancak en azından küçük bir ödül vermelerinin iyi olabileceğini belirtti.

Genel olarak baktığımızda, Apple’da açık bulduğunu söyleyen kişilerin aslında bir çoğu açık değil diyebiliriz. Çünkü her sistemde hata olur ve bu hatalar bildirim ile kapatılır. Bunlar sistemin geneline, bir başkasına zararı dokunacak şeyler değilse basit hatalardandır. Gencin bulduğu hata da yalnızca cihaz içerisinde bir hataydı. Yani bire açık değil, bug olarak bahsedilen ve her yerde bulunan hatalardan biriydi. Apple’ın ödül vermemesinin sebebi de bu olabilir.

Fakat böylesine dev bir şirketin 1,5 TL gibi ödüller vermesi, hata veya açık bildiren kişilerin üzülmesine de sebep olabiliyor. 18 yaşındaki Yusuf İslam Unan isimli genç, konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları belirtiyor;

Karantina sırasında sıkıldım. Telefonumla uğraşmaya başladım. iPhone’daki Siri uygulamasını çalıştırıp onunla konuşmaya başladım. 15-20 dakika süresince konuştum. Uygulamayla konuşurken iPhone’umun dilini İngilizce yapmasını istedim. O sırada bana babamdan arama geldi. Çağrıda babamla 10-15 saniye konuştum ve telefon kapandı. Telefon yeniden başlatma moduna geçti. Açıldıktan sonra her program farklı bir dilde çalışmaya başladı. Bütün uygulamalardaki bütün diller birbirine karıştı. Açığını fark edince yetkililere bildirdim. Teşekkür ettiler ve bu açığı düzelttiler. Çevremde başka açık bulan arkadaşlarım da var. Onlara büyük ödüller teklif edildi. Bana sadece teşekkür ettiler. Ben buna da sevindim ama küçük de olsa bir ödül verilebilirdi.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Muhammet

    3 Kasım 2020 at 11:24

    1.5 lira vereceklerine- küfür gibi, 1.5 lira nedir ya?- teşekkür etmeleri daha iyi olmuş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir