AnTuTu, Veri İhlali Sebebiyle Play Store’dan Kaldırıldı

Teknolojik ürünleri karşılaştırma platformu AnTuTu, veri ihlali sebebiyle Google tarafından yasaklandı. Bu yasaktan itibaren uygulamanın APK'sı da kurulamıyor.
 AnTuTu, Veri İhlali Sebebiyle Play Store’dan Kaldırıldı

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan ve en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android‘i bünyesinde bulunduran Google, bu platformu güvenli tutabilmek amacıyla sürekli güncelliyor. Son zamanlarda güvenlik geliştirmeleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışan Google, teknolojik cihazları karşılaştırma platformu olan AnTuTu‘ya karşı resmen savaş başlattı.

Google, veri ihlali yaptığı sebebiyle AnTuTu’yu Play Store üzerinden kaldırırken, uygulamanın Android kullanıcıları tarafından yüklenmemesi için başka yollara da başvurdu. Geçtiğimiz günlerde, kullanan kişilerin Facebook bilgilerini çalan 25 uygulama Play Store‘dan kaldırılmıştı. Fakat bu tür uygulamalar isteyen kişiler tarafından APK olarak da indirilebiliyor.

Google, kullanıcıların APK indirdiklerini ve AnTuTu’yu APK ile kullandıklarını fark ederek bu konuda da bir adım attı. AnTuTu APK indirenler, bir hata mesajı ile karşılaşmaya başladı. Telefon karşılaştırmaları yapan, teknolojik ürünleri karşılaştıran ve “en iyi telefonlar” gibi listeler hazırlayan AnTuTu, Android’de bir daha kullanılamaması adına her yoldan yasaklandı.

İlgili İçerik  Google, Geçmiş Verilerinizi Artık Otomatik Silecek
AnTuTu, Veri İhlali Sebebiyle Play Store'dan Kaldırıldı

AnTuTu kullanıcılarını çok ciddi bir şekilde uyaran Google, bu uygulamanın büyük risk taşıdığını kullanıcılara aktardı. APK indiren kişiler, diledikleri taktirde Google’ın güvenlik duvarını geçerek uygulamayı yüklemeye devam edebiliyor. Fakat Google’ın bu derece bir engellemede bulunması, AnTuTu’nun gerçekten de büyük bir risk taşıdığı anlamına gelebilir.

Diğer bir yandan uygulama Play Store’da yasaklanmış olsa da, iOS kullanıcıları App Store üzerinden uygulamayı indirebiliyor. Uygulamanın iOS sürümünde herhangi bir ihlal var mı bilinmiyor…

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın