Connect with us


Teknoloji Haberleri

Anlaşma Gerçekleşti: Nvidia, ARM’ı 40 Milyar Dolara Satın Aldı

Günlerdir konuşulan devasa anlaşma sonunda gerçekleşti. Nvidia, çip üreticisi ARM’ı 40 milyar dolarlık yatırım ile satın aldığını resmen duyurdu.

Zaman:

Tarih:

Anlaşma Gerçekleşti: Nvidia, ARM'ı 40 Milyar Dolara Satın Aldı Günlerdir konuşulan devasa anlaşma sonunda gerçekleşti. Nvidia, çip üreticisi ARM'ı 40 milyar dolarlık yatırım ile satın aldığını resmen duyurdu.

Günlerdir teknoloji dünyasının en çok konuşulan konularından biri olan Nvidia ve ARM anlaşması nihayet gerçekleşti. Çip dünyasının en önemli isimlerinden biri olan, dünyanın en büyük çip üreticileri arasında zirvede bulunan Kaliforniyalı teknoloji şirketi Nvidia, Japonya merkezli SoftBank çatısı altında üretim gerçekleştiren ve ürünlerini tüm dünyaya dağıtmayı başaran işlemci şirketi ARM’ı satın alacağıyla gündeme geliyordu.

Günlerdir konuşulan iddiaları biz de haberimizde aktarmış ve sizleri bilgilendirmiştik. ABD merkezli dev teknoloji şirketi olan ve dünyanın en büyük çip üreticileri arasında yer alan Nvidia, günlerdir 40 milyar dolarlık bir yatırım ile ARM’ı satın alacağıyla konuşuluyordu. Aylar öncesinden beri aslında gündemde olan bu konu, geçtiğimiz günlerde The Wall Street Journal tarafından gündeme getirilmiş ve anlaşmanın 40 milyar dolar ile sağlanacağı iddia edilmişti.

Ki bu iddialar, bugün yapılan açıklamalarla doğrulandı. Uzun zamandır gündemde olan konular hakkında bugün gelen resmi açıklamayla Nvidia, ARM’ı satın aldığını resmen duyurdu. 2016 yılında Japonya merkezli dev şirket SoftBank tarafından büyük bir yatırım ile satın alınan ARM, SoftBank’ın bünyesinde pek de ilerleme kaydedememişti. Bu sebeple SoftBank, ARM’ı elinden çıkarmak için teknoloji şirketleriyle görüşmeler birkaç ay önce başlatmıştı. ARM’a aday olan en büyük şirketlerden biri de Nvidia olmuştu.

Benzer içerik:  Huawei P Smart 2021 Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri

Nvidia 40 Milyar Dolarlık Ödeme Yapacak

Anlaşma Gerçekleşti: Nvidia, ARM'ı 40 Milyar Dolara Satın Aldı Günlerdir konuşulan devasa anlaşma sonunda gerçekleşti. Nvidia, çip üreticisi ARM'ı 40 milyar dolarlık yatırım ile satın aldığını resmen duyurdu.

Nvidia tarafından yapılan açıklamaya göre 40 milyar dolarlık anlaşma ile ARM, artık SoftBank’ın değil Nvidia’nın çatısı altında hizmet verecek. Nvidia CEO’su Jensen Huang, bu anlaşmayla birlikte ARM’ın, yapay zeka çağında çok daha iyi bir yer olacağını belirtti. Nvidia çatısı altında ARM’ı oldukça iyi yerlere getirmeyi hedeflediklerini belirten Jensen Huang, önümüzdeki yıllar içerisinde yapay zeka ile çalışan bilgisayarların hiç olmadığı kadar popüler olacağını söylüyor. SoftBank çatısı altında pek de gelişim sağlayamayan ARM, Nvidia bünyesinde nasıl gelişim sağlayacak oldukça merak ediliyor…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir