Ampulden Ortam Dinleme: Lamphone Tekniği

Araştırmacıların ortaya çıkardığı bulgulara göre Hackerlar, ampuller aracılığıyla herhangi bir ortamdaki sesi dinleyebiliyor.
 Ampulden Ortam Dinleme: Lamphone Tekniği

Bugüne kadar akıllı telefonlardan, eski tuşlu telefonlardan, bilgisayarlardan, tabletlerden hatta buzdolabı ve çamaşır makinesi‘nden bile ortam dinlemesi yapıldığına haberlerde şahit olmuştuk. Bildiğiniz gibi internete bağlı olan ve bir ses alıcısı bulunan her cihaz, güvenlik zafiyeti bulundurabiliyor.

Fakat araştırmacılara göre artık buna bile ihtiyaç duyulmuyor. İnternete bağlı olmasanız bile ortam dinlemesi yapılabilecek bir teknoloji araştırmalara göre hackerlar tarafından kullanılıyor. Ortam dinlemesi yapılan cihazlar arasında belki de bugüne kadarki en ilginci bu olabilir. Negev Ben-Gurion Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü‘nden bir grup araştırmacı tarafından yapılan araştırmalara göre ilginç sonuçlar alındı.

Araştırma ile ilgili bir makale yayınlayan araştırmacılar, Ampul ile ortam dinlemesi yapılabileceğini ortaya koydu. Deyim yerindeyse ampullerde bile güvenlik açığı bulundu. Yayınlanan belgeye göre ortam dinlemesi yapmak isteyen kişiler, ampullerden ortaya çıkan titreşimi kullanabiliyor. Lamphone adı verilen özel teknik sayesinde, ortamdaki sesin oluşturduğu hava sebebiyle ampullerde oluşan titreşim aracılığıyla ortamlar dinlenebiliyor.

Ampuller ile Ortam Dinlemesi Yapılabilir Mi?

Araştırmaya göre bu tekniğin işleyişi oldukça basit. Yukarıda da görebileceğiniz üzere ışık yanan ortamdan maksimum 25 metre uzaklığa yerleştirilen bir teleskop, teleskobun üzerinde bulunan elektro optik sensör ve son olarak sesi yakalayabilen ve işleyebilen herhangi bir ses sistemi, kulaklık veya hoparlör bulunuyor.

İlgili İçerik  Amazon Alexa Gizemli Cinayetin Şahidi Oldu!

Yerleştirilen teleskoba 25 metreye kadar yakın bir ortamda yapılan konuşmalar, ampulün yaydığı ışıkta titreşmelere sebep olarak elektro-optik sensöre yakalanmasına sebep oluyor. Ayrıca araştırmacılara göre farklı teleskoplar kullanılarak 25 metrelik mesafe de aşılabiliyor. Yayınlanan makaleye göre Google Cloud Speech API’nin konuşmaları yakalama tekniği ve Shazam’ın müziği yakalama tekniği gibi Lamphone tekniği de 25 metreye kadar konuşmaları ve müzikleri yakalayabiliyor.

Lamphone tekniği ile testler yürüten araştırmacılar, The Beatles – Let It Be parçasını 25 metre mesafeden dinleyebildiklerini aktarıyor. Araştırmacılar, bu teknikten nasıl kaçabileceğimizi de makalenin sonunda aktarıyor. Buna göre yapmamız gereken şey; ya daha ağır ampuller kullanarak titreşimi azaltmak, ya da daha az ışık saçan bir ampul kullanmak.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın