Connect with us


Teknoloji Haberleri

AMD, Xilinx’i 30 Milyar Dolara Satın Alabilir

ABD merkezli mikroçip şirketi AMD, ortaya çıkan haberlere göre 30 milyar dolarlık devasa bir yatırım ile Xilinx’i satın almak istiyor.

Zaman:

Tarih:

AMD, Xilinx 30 Milyar Dolara Satın Alabilir

Dünyanın en büyük mikroçip şirketlerinden biri olan AMD, son yıllarda yaşadığı yükselişin ardından rakiplerini büyük bir farkla geride bırakmayı başarıyor. Dünya çapında büyük bir popülerlik yakalayan ve ürettiği çipleri dünya çapında pazarlamayı başaran mikroçip şirketi AMD, son yıllarda yeniden yükselmeye başlamasının ardından gözünü diğer çip şirketlerine dikti.

Rakiplerini bir bir geçmeye başlayan ve zirveye oynamak isteyen dev mikroçip üreticisi AMD, ABD merkezli Wall Street Journal gazetesine göre 30 milyar dolarlık devasa bir yatırım ile Xilinx‘i satın almak istiyor. Bünyesine Xilinx’i katarak çok daha güçlü bir şirket olarak rakiplerinin karşısına çıkmak isteyen AMD, ortaya çıkan haberlere bakılırsa şuanda Xilinx ile görüşmelerini sürdürüyor.

FPGA üreticisi Xilinx’in, kendi alanında en büyük şirketlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple son yılların yükselen şirketi AMD’nin, Xilinx’i satın almak için ortaya 30 milyar dolarlık devasa bir yatırım koyması çok da şaşırtıcı değil. Son zamanlarda piyasa değeri yükselerek 28,8 milyar doları bulan Xilinx, belki de 30 milyar dolarlık devasa bir yatırım ile AMD’nin bünyesinde üretime devam edebilir.

Benzer içerik:  WhatsApp Duyurdu: Mesajlar 7 Gün Sonra Kaybolacak
AMD, Xilinx'i 30 Milyar Dolara Satın Alabilir ABD merkezli mikroçip şirketi AMD, ortaya çıkan haberlere göre 30 milyar dolarlık devasa bir yatırım ile Xilinx'i satın almak istiyor.

Geçtiğimiz zamanlarda Nvidia, 40 milyar dolarlık bir yatırım yapmış ve ARM‘yi bünyesine katmıştı. Şimdi de 30 milyar dolarlık büyük bir yatırım ile Xilinx, AMD’nin bünyesine geçebilir. Büyük bir rekabet içerisinde olan 2 şirket, son dönemlerde yakaladıkları başarıyla piyasa değerlerinde de büyük artışlar görüyor. AMD’nin 9 Kasım 2012‘de hisse başı değeri 2 dolar olurken, şimdi ise 83 doları geride bıraktı.

Yani AMD, aradan geçen 8 yıl içerisinde tam %4000‘lik bir yükseliş yaşadı. Bu da şirketin toplam piyasa değerinin 97,6 milyar dolara yükselmesini sağladı. Son zamanlarda yükselişini hızla sürdüren şirket, sadece 2020 yılının Ocak ayından Ekim ayına %60’lık bir büyüme yaşadı.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir