Amazon’un Uzay İnternet Projesi “Kuiper” Onaylandı

Dünyanın en değerli şirketlerinden olan Amazon'un "Kuiper" isimli uzaydan internet projesi, Federal İletişim Komisyonu tarafından onaylandı.
 Amazon’un Uzay İnternet Projesi “Kuiper” Onaylandı

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan ve özellikle covid-19 süresince oldukça iyi bir gelişme yaşayan Amazon’un uzun zamandır üzerinde çalıştığı uzay internet projesi Kuiper onaylandı. Elon Musk‘ın kurucusu olduğu Starlink projesine çok büyük bir rakip olabilecek olan Kuiper’in detaylarına ve haberimize gelin hep birlikte bakalım…

Bildiğiniz gibi Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin kurucusu olan Elon Musk, bu şirketler sayesinde hem devasa bir üne hem de devasa bir servete kavuştu. Bu şirketler ile birlikte kazandığı neredeyse tüm paraları yeni girişimleri için kullanan Elon Musk, bu girişimlerinden biri olan Starlink‘i de karşımıza çıkartmıştı. Uzaya binlerce uydu göndereceğini ve tüm dünyada kullanılabilecek hızlı ve ucuz bir internet geliştirileceğini belirten Musk, milyonlarca kişiyi heyecanlandırmıştı.

Tabii ki dünya genelinde kullanılabilecek bir internet projesi hem milyonlarca kişinin ilgisini çekti, hem de diğer teknoloji devlerinin gözünden kaçmadı. Bu projeyi kaçırmayan şirketlerden biri de şuanın en büyük şirketi olarak bilinen Amazon oldu. Alışveriş sitesiyle tüm dünyada büyük bir popülerliğe kavuşan Amazon ve kurucusu Jeff Bezos, yeni proje Kuiper‘ı karşımıza çıkardı ve tanıttı. Elon Musk’ın Starlink’ine büyük bir rakip olabilecek olan Kuiper, önünde bir engel olan Federal İletişim Komisyonu’ndan da izin aldı ve bir engeli daha aştı.

Amazon'un Uzay İnternet Projesi "Kuiper" Onaylandı

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılın sona aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan corona virüsü birçok şirketi de etkiledi. Fakat bu etki dijital şirketlere iyi yönde işledi. Zoom, Netflix gibi dijital şirketler büyük oranda değer kazanırken, bu şirketlerden biri de Amazon oldu. Covid-19 salgını sebebiyle evinden çıkamayan insanlar Amazon’a akın etti ve bu dönemde devasa bir büyüme yaşandı.

İlgili İçerik  Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar

Şimdi de bu büyümeyi daha da arttırabilecek bir karar alındı. Federal İletişim Komisyonu, Kuiper için herhangi bir sorun görmedi ve projeyi onayladı. Yani Amazon’un uzaya uydu göndermesi ve uzaydan internet dağıtması için herhangi bir engel kalmadı. Bu, Jeff Bezos ve Amazon tarafından oldukça iyi bir haber olurken, Elon Musk için pek de sevindirici olmadı. Amazon’un daha önceden yaptığı açıklamalarda projenin 2029 yılına kadar sürdürüleceği belirtilmişti. Bu engelin de ortadan kalkması ile birlikte projeye daha kesin gözle bakılmaya başlandı.

Elon Musk ise geçtiğimiz zamanlarda Jeff Bezos’a sinirlenmiş ve Bezos’a “Taklitçidemişti. Musk’ın bu paylaşımı yüz binlerce kişinin beğenisini ve desteğini çekmişti. Son zamanların yıldızı 2 milyarderin arasındaki savaş ne yönde gelişecek ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Dilerseniz Kitle‘yi ziyaret ederek güncel teknoloji haberlerine göz atabilir, ücretsiz olarak abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın