Amazon, Gelmiş Geçmiş En Büyük DDoS Saldırısını Savuşturdu

Dünyanın en büyük şirketi olan Amazon, web sitesine gelmiş geçmiş en büyük DDoS saldırısının yapıldığını ve bu saldırının savuşturulduğunu belirtti.
 Amazon, Gelmiş Geçmiş En Büyük DDoS Saldırısını Savuşturdu

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan ve 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aşan Amazon, bugüne kadarki en büyük DDoS saldırısına mağruz kaldı. 2020 ilk çeyrek raporunu yayınlayan Amazon, gelen DDoS saldırısının detaylarını da aktardı. Açıklamalara göre kısa süre önce yapılan bu DDoS saldırısı, bugüne kadar Amazon’a yapılan en büyük saldırı oldu.

2,3 Tbps gücünde olan DDoS atağı, açıklamalara göre bir zarara sebep olmadan AWS Shield tarafından savuşturdu. Bilindiği üzere AWS Shield, Amazon’un web servislerini koruyabilmek için tasarlanmış bir güvenlik programı. Bu tür DDoS ataklarını savuşturmak için tasarlanan AWS Shield, Amazon’a gelen en büyük saldırıyı da savuşturabilmiş oldu.

Amazon, DDoS saldırısının kaynağını ve nereden geldiği gibi bilgileri yayınlamasa da, detayları açıkladı. Açıklamalara göre Amazon’a yapılan bu saldırı bir “yansıma saldırısı“ydı. Dünyanın en büyük DDoS koruması şirketlerinden biri olan Cloudflare‘a göre yansıma saldırısı, ilgili kişilerin IP adresleri hedef alınarak, gönderilen veri miktarını yükseltmek için üçüncü taraf bir sunucu kullanılarak gerçekleştiriliyor.

İlgili İçerik  Kripto Para Vurgunu: 50 Milyon Dolarlık Ethereum Çalındı!
Amazon, Gelmiş Geçmiş En Büyük DDoS Saldırısını Savuşturdu

Yukarıdaki grafikten de gördüğünüz üzere Amazon, büyük bir farkla bugüne kadarki en büyük DDoS saldırısına maruz kaldı. Bugüne kadar gördüğü DDoS saldırısı 1 Tbps’den düşük seviyede olan Amazon, bu saldırıları farkla geride bırakan 2.3 Tbps’lik DDoS atağını da savuşturmayı başardı. Normal şartlarda savuşturması oldukça zor olan bu tür DDoS saldırıları, oldukça nadir görünüyor.

Ayrıca ZDNet raporuna göre bu tür DDoS atakları daha önce GitHub’a karşı da yapıldı. GitHub, geçtiğimiz ay 1,35 Tbps boyutunca bir DDoS saldırısıyla karşı karşıya kalmıştı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın