Connect with us


Dünya'dan Haberler

Amazon, Bulut Oyun Servisi “Project Tempo” ile Google’a Rakip Oluyor

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, dünyanın en büyük oyun yayını platformu Twitch’den sonra bünyesini daha da genişletiyor. Bulut oyun servisi “Project Tempo”nun çalışmalarını sürdüren Amazon, bu servisle Google’ın yeni bulut oyun servisi Stadia’ya da rakip olacak.

Zaman:

Tarih:

Amazon, Bulut Oyun Servisi "Project Tempo" ile Google'a Rakip Oluyor

Dünyanın en büyük ve en değerli şirketlerinden olan Amazon, son zamanların popüler trendi olan bulut oyun servisi için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin bünyesinde bulunan dünyanın en büyük oyun yayınları platformu olan Twitch’e ek olarak, şimdi de bulut oyun servisi “Project Tempo” için çalışmalar sürdürülüyor. Google’ın geçtiğimiz zamanlarda piyasaya sürdüğü Google Stadia’ya benzeyecek olan bulut oyun servisi, Google Stadia ve Microsoft xCloud gibi servislere çok büyük bir rakip olabilir.

Dünyanın en büyük oyun yayını platformu Twitch’e sahip olan Amazon, bu platformu yeni bulut oyun servisi “Project Tempo” ile entegre ederek platformun kullanımını büyük oranlarda arttırabilir. Bildiğiniz gibi Google Stadia da YouTube ile entegre olabiliyor ve yayıncılarla eş zamanlı oyun oynanabiliyordu. Yani Amazon, bu konuda elinde büyük bir koz bulunduruyor.

Fakat bildiğiniz gibi Amazon’un Twitch yayın servisinde bile bir çok kez çökme sorunları yaşanabiliyor. Google’a baktığımızda bu gibi sorunlar pek yaşanmıyor. Google’ın dünyanın dört bir yanında sunucuları bulunuyor ve Stadia gibi servisler bu sunuculardan çalıştırılabiliyor. Twitch, bu konuda Google’dan geride kalabilir. Çünkü bulut oyun servislerinde en önemli olan şey internet bağlantısı ve sunucunun verdiği verimliliktir.

Benzer içerik:  Google ve Qualcomm, Nokia Üst Şirketine 230 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Project Tempo Ne Zaman Çıkıyor?

Normal şartlarda 2020’nin sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklenen Project Tempo bulut oyun servisi, corona virüsü sebebiyle 2021 yılına ertelenebilir.

Bulut Oyun Servisi Nedir?

Bulut oyun servisi, tarayıcı veya herhangi bir program/uygulama üzerinden kullanılabilen, güçlü RAM’ler ve ekran kartları gerektirmeyen, video izliyormuş gibi oyun oynamanızı sağlayan bir servistir. Bu servis sayesinde uzaklardaki güçlü bir bilgisayara bağlanacak, bilgisayarınız yetersiz olsa bile istediğiniz oyunları oynayabileceksiniz. Bu servisi Teamviewer gibi uygulamalara benzer olarak düşünebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir