Connect with us


Dünya'dan Haberler

Almanya’da Yapılan Bir Siber Saldırı, Bir Kişinin Ölümüne Sebep Oldu

Almanya’da hastaneye gerçekleştirilen fidye yazılımı amaçlı bir siber saldırı, hastanede bulunan bir hastanın ölümüne sebep oldu.

Zaman:

Tarih:

Almanya'da Yapılan Siber Saldırı, Bir Kişinin Ölümüne Sebep Oldu

Bilgisayarda bildiklerini sorumsuzca kullanan ve kendince illegal yollardan para kazanmaya çalışan bir “hacker“, bir hastaneyi hedef alarak siber saldırı gerçekleştirdi. Sırf bir miktar para kazanabilmek adına hastanenin sistemlerine sızan ve ardından hastane sistemlerini tamamıyla devre dışa bırakan hacker, son zamanlarda sıklıkla yapılan fidye yazılımı saldırısı yöntemini kullanarak para kazanmak istedi.

Son günlerde özellikle covid-19 salgınının da artmasıyla birlikte siber güvenlik çalışanlarının artık iş yerine gitmek yerine işlerine evinden devam etmesi, bu konuda saldırılar gerçekleştirmek isteyen hackerların da iştahını kabarttı. Kimseyi umursamayarak biraz para kazanmak adına saldırılar gerçekleştiren hackerların son zamanlardaki en büyük hedeflerinden biri de hastaneler oldu.

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde bulunan bir hastaneyi hedef alan hackerlar, bu hastanenin sistemlerine sızmayı başardı ve bu sistemi tamamıyla şifreledi. Klasik fidye yazılımı saldırısı yapan hackerlar, şifrelenen dosyalara tekrardan erişilebilmesi için fidye istedi. Almanya Düsseldorf Üniversite Kliniği‘ne karşı gerçekleştirilen bu fidye yazılımı saldırısında hizmetlerin aksamaya uğraması, hastanede bulunan bir kişinin ölümüne sebep oldu.

Hastanedeki Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Almanya'da Yapılan Bir Siber Saldırı, Bir Kişinin Ölümüne Sebep Oldu Almanya'da hastaneye gerçekleştirilen fidye yazılımı amaçlı bir siber saldırı, hastanede bulunan bir hastanın ölümüne sebep oldu.

Hastane sistemlerinin şifrelenmesi ve erişilememesi sebebiyle ilgili hastanedeki bir hasta, başka bir hastaya sevk edildi. Düsseldorf Üniversite Kliniğine 32 km uzaklıkta bulunan Wuppertal şehrindeki bir hastaneye sevk edilen hastanın durumu kritikti. Bu sırada ciddi sağlık problemleri olan hasta, maalesef hayatını kaybetti. Hastanedeki işlemlerin adeta durmasına sebep olan fidye yazılımı saldırısının sonuçlarının ne kadar tehlikeli olabileceği de bir kez daha ortaya çıktı.

Benzer içerik:  Ampulden Ortam Dinleme: Lamphone Tekniği

Diğer bir yandan bu fidye yazılımı saldırısı yalnızca bir hastanın ölümüne sebep olmakla da kalmadı. Hastanenin tüm sistemlerinin şifrelenmesi ve erişilememesi, yapılacak olan ameliyatların da aksamasına sebep oldu. İlgili hacker/hackerlar ise oturdukları yerden saldırdığı ve sistemlerini çalışamaz hale getirdiği hastanenin fidye parası ödemesini bekledi.

İlgili Hacker’a Cinayet Soruşturması Başlatıldı

Almanya'da Yapılan Bir Siber Saldırı, Bir Kişinin Ölümüne Sebep Oldu Almanya'da hastaneye gerçekleştirilen fidye yazılımı amaçlı bir siber saldırı, hastanede bulunan bir hastanın ölümüne sebep oldu.

Hastanenin sistemlerini kilitleyen ve bir hastanın ölümüne sebep olan hacker veya hackerların, sadece siber saldırıyla ilgili değil cinayet soruşturması ile de yargılanacakları açıklandı. Hastanenin 30 sunucusuna sızan ve şifreleyen Hackerlar, hastane yönetimine bir iletişim notu bırakmış fakat para göndermeleri için adres vermemişti.

Bu konu üzerine hemen harekete geçen Alman kolluk kuvvetleri, hackerların üniversiteyi değil direkt olarak hastaneyi hedef aldıklarını bildirdi. Hackerlarla iletişime geçen kolluk kuvvetleri, fidye ödemeden/veya ödeyerek(bilinmiyor) şifreyi çözebilmek için bir kod aldılar ve hastanenin şifrelenen dosyaları tekrardan kullanılabilir hale geldi. Olayın ardından ilgili saldırganların izine bir daha rastlanamadı. Görevliler, hala 1 kişinin ölümüne sebep olan bu hackerların peşinde

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir