Almanya, Teslanın Yeni Fabrikasına İzin Vermedi

 Almanya, Teslanın Yeni Fabrikasına İzin Vermedi

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticilerinden biri olan Tesla‘nın Almanya‘ya açacağı yeni fabrika için izin çıkmadı. Gigafactory‘nin açılacağı bölgede çok fazla ağaç kesildiğinden dolayı Almanya, Tesla‘nın çalışmalarını durdurma kararı aldı.


İlginizi Çekebilir: Tesla, Almanyadaki Fabrikasında Yılda 500 Bin Araç Üretecek

Tesla, Almanya’da yeni açacağı Gigafactory için bazı engellerle karşılaştı. Almanya’nın Brandenburg eyaletinde açılacak olan fabrikanın inşa edileceği yerde çok fazla ağaç kesildiğinden dolayı Almanya hükümeti işlemleri geçici durdurma kararı aldı.

Geçtiğimiz hafta’nın Perşembe günü ağaç kesme işlemlerine başlayan Tesla görevlileri, bir çok insan tarafından büyük bir tepkiyle karşılaştı. Eylemler ve protestolar artınca ise olaylar mahkemeye taşındı. Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi, 1 hafta sonunda Tesla’nın ağaç kesme çalışmalarını geçici olarak durdurma kararı aldı.

Ayrıca Mahkeme, Yeşil Lig isimli çevre örgütünün Frankfurt Oder İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun sonuçlanması gerektiğini belirtti. Yeşil Lig isimli çevre örgütü, Tesla’nın bu bölgede fabrika kuracağını açıklamasından beri büyük çapta eylemler gerçekleştiriyor ve mahkemelere başvuruda bulunuyordu.

İlgili İçerik  Tesla Cybertruck'lı Geleceğe Dönüş Filmi

91 hektar ormanlık alanda yapılacak olan fabrika için ağaç kesme işlemlerinin çok hızlı sürdüğünü belirten mahkeme, bu işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu ve Yeşil Lig’in mahkemesi sonuçlanmadan ağaç kesme işlemlerinin sürdürülemeyeceğini belirtti. Yeşil Lig, Tesla’ya açtığı davada, Tesla’nın nihai inşaat izni almadan çalışmalara başlamasına karşı çıkıyor.

Eyalet Çevre Dairesi, Tesla’nın Gigafactory için 5 Mart tarihine kadar mahkemeye başvurabileceğini belirtiyor. 5 Mart 2020 tarihinden sonra mahkeme, Tesla’nın nihai inşaat izni için gerekli sonucu verecek.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın