Connect with us


Otomobil Haberleri

Alman Basını: “Türkiye, TOGG ile Kendi Teslasını Üretiyor”

Alman basını haberlerinde Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’dan bahsedilirken, Türkiye’nin “kendi Teslasını” ürettiği ifadelerine yer verildi.

Zaman:

Tarih:

Alman Basını: "Türkiye, TOGG ile Kendi Teslasını Üretiyor" Alman basını haberlerinde Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'dan bahsedilirken, Türkiye'nin "kendi Teslasını" ürettiği ifadelerine yer verildi.

Almanya’da yayınlanan günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt, TOGG Ceo’su Gürcan Karakaş ile bir röportaj gerçekleştirdi. Türkiye’nin uzun bir süredir gündeminde olan yerli elektrikli otomobili TOGG hakkında Gürcan Karakaş ile bir röportaj gerçekleştiren Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Türkiye’de üretilecek olan elektrikli otomobiller için “Türkiye’nin Tesla’sı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin çok uzun yıllardır gündeminde olan ve adeta vatandaşların en büyük hayallerinden biri haline gelen yerli otomobil için çalışmalar geçtiğimiz yıllarda başlamış ve hızlı bir geliştirme sürecine girilmişti. Bu yıl karşımıza prototipiyle çıkan yerli otomobil, Sedan ve SUV modelleriyle çok büyük bir dikkat çekmişti. Modern bir tasarıma sahip olan TOGG otomobiller, ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da dikkat çekti.

Almanya merkezli elektronik ve mühendislik firması Bosch’da daha önce yöneticilik yapan Gürcan Karakaş, yerli otomobil projesi TOGG’un da CEO’su olarak seçilmişti. Almanya merkezli Handelsblatt ekonomi gazetesi, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş için “Türk Tesla’sı: Bosch’un eski yöneticisi Türkiye’yi elektrik otomobil çağına nasıl taşımak istiyor?” ifadelerine yer verdi.

Alman Basını: "Türkiye, TOGG ile Kendi Teslasını Üretiyor" Alman basını haberlerinde Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'dan bahsedilirken, Türkiye'nin "kendi Teslasını" ürettiği ifadelerine yer verildi.

Ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da dikkat çeken bir proje haline gelen yerli otomobiller, oldukça şık tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Büyük oranda yerliliğe sahip olacak olan TOGG otomobiller, tam elektrikli motorları sayesinde hem çevre dostu, hem de bütçe dostu olacak. Yerli otomobili Türkiye’nin Tesla’sı olarak ifade eden gazetenin haberinde, henüz Türkiye’nin bir “Gigafactory”sinin bulunmadığı da ifade edildi.

Benzer içerik:  Yerli Otomobil Bataryası İçin Çinli Farasis ile Anlaşıldı

İlgili haberde konu ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Sadece İstanbul’un eteklerinde bir ofis kompleksi var. Türkiye’nin elektrikli otomobil üretiminin de birinci lige çıkmak istediği bu projede 220 mühendis bu ofiste çalışıyor. Proje için ülkedeki 6 şirket, güçlerini birleştirerek 3 milyar avronun üzerinde kaynak sağladı. Gürcan Karakaş’ı projenin başına patron olarak atadılar. 27 yıldır Bosch’ta kariyer yapan yönetici, gerçeklerin farkında olarak ‘Kimse Türkiye’den elektrikli otomobil beklemiyor‘ diyor. Fakat Karakaş, beklentilerinin üstünde kalmaya da kararlı.

Diğer bir yandan TOGG Ceo’su ile röportaj gerçekleştiren Handelsblatt gazetesi, TOGG’un bataryasının yerli olacağını da şu ifadelerle belirtti: “Türkiye’nin Otomobili, tek bir batarya şarjıyla 500 kilometreye kadar yol alacak. Pil 30 dakika içinde yüzde 80’e kadar şarj edilebilir ve yerel olarak üretilecek. Karakaş, batarya teknolojisi konusunda ‘görüşmelerin devam ettiğini’ söylüyor. ‘Her şey yolunda giderse yurt dışındaki rakiplerimiz için de pil üretebiliriz’ diyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir