Alibaba, Eşini Aldattığı Söylenen Yöneticiye Ceza Verdi

 Alibaba, Eşini Aldattığı Söylenen Yöneticiye Ceza Verdi

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba Group, kendi bünyesinde bulunan Tmall ve Taobao platformlarında üst yetkili olan Jiang Fan‘a eşini aldattığı iddialarından sonra ceza verdi.


İlginizi Çekebilir: Alibaba, Bulut Altyapısına 28 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan ve Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Alibaba Group, kendi platformlarında üst yetkili olarak görev yapan Jiang Fan hakkında ortaya çıkan skandal haberden sonra yöneticiye ceza verdi. Alibaba Group tarafından yapılan inceleme sonucunda şirket itibarına zarar verdiği gerekçesiyle Jiang Fan’ın kıdemi düşürüldü ve ikramiyeleri iptal edildi.

Geçtiğimiz yıllarda Google’dan Alibaba Group bünyesinde yer alan Tmall ve Taobao platformlarında görev almak üzere transfer olan Jiang Fan’ın, gelecekte çok büyük bir yazılımcı olacağı düşünülüyordu. Fakat ortaya çıkan ve Çin’de gündem olan bu skandal haberden sonra hiç de öyle görünmüyor.

Jiang Fan ortaya çıkan bu iddialardan sonra şirket itibarına zarar verdiği gerekçesiyle beyin takımından çıkarılırken, “kıdemli başkan yardımcılığı” görevi, “başkan yardımcılığına” dönüştü. Ayrıca yöneticinin ikramiyeleri de şirket tarafından iptal edildi.

İlgili İçerik  Alibaba, Bulut Altyapısına 28 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Jiang Fan hakkında ortaya çıkan bu iddialar, eşi tarafından Çin’in en büyük sosyal medya platformu Weibo’da paylaşılmıştı. Jiang Fan’ın eşi, sosyal medya fenomeni Zhang Dayi’nin kocasının peşini bırakmasını söyledi. Ardından bir çok takipçinin sosyal medya platformu Weibo’da konuyu çok konuşması sebebiyle Çin medyasında da konu gündeme geldi. Kısa süre içerisinde Çin’de en çok konuşulan konu haline gelen bu skandal olay, Alibaba Group’un da konuya dahil olmasını sağladı. Şirketin zarar görmemesi amacıyla Alibaba Group yöneticileir, Jiang Fan hakkında yukarıda da belirttiğimiz cezai işlemleri uyguladı.

Alibaba, Eşini Aldattığı Söylenen Yöneticiye Ceza Verdi

Financial Times gazetesi, Jiang Fan’ın tüm çalışma arkadaşlarından ve diğer yöneticilerden özür dilediğini belirtti. Fakat özrü kabul görmeyen Fan, Alibaba hakkında önemli kararların alındığı 38 kişilik yönetici kadrosundan da çıkartıldı. Alibaba Group’un gelecekteki CEO’su olarak görünen Fan, Alibaba Group kariyerindeki CEO olma hedefini bu şekilde belki de bitirmiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın