Alibaba, Bulut Altyapısına 28 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

 Alibaba, Bulut Altyapısına 28 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Dünyanın en büyük e-ticaret servislerinden biri olan Alibaba Group, bulut altyapısına 200 milyar yuanlık, yani 28 milyar dolarlık ek yatırım yapacağını belirtti.


İlginizi Çekebilir: Black Friday En Çok Kazanan İnternet Siteleri (2019)

Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden Aliexpress’in üst kuruluşu olan Alibaba Group, kendi bulut bilişim sistemi olan Alibaba Cloud’a 20 milyar dolarlık bir ek yatırım yapacağını açıkladı. Tehlike saçan corona virüsü ile birlikte bulut servislere talebin oldukça arttığını belirten şirket, bu sebeple hem kendi e-ticaret servisleri için kullandığı, hem de işletmelerin kullanımına sunduğu Alibaba Bulut Servisine ek yatırım yapma kararı aldı. Açıklamalara göre 28 milyar dolarlık bu ek yatırım, önümüzdeki 3 yıl içerisinde yapılacak.

Bu 20 milyar doların işletim sistemi ve yeterli veri altyapısı oluşturmak için kullanılacağını belirten dev şirket, corona virüsü sebebiyle evden çalışan insanların oldukça artması sebebiyle böyle bir adım attıklarını belirtti. Çin’deki bulut bilişim pazarının %46’sına sahip olan Alibaba Cloud, ülkede bu pazardaki en büyük şirket olarak yerini koruyor. Özellikle virüs sebebiyle Çin merkezli sosyal medya sitesi Weibo da Alibaba Cloud altyapısını kullanmaktadır. Dolayısıyla bu tür uygulama ve web sitelerinin artan talebi karşılayabilmesi ve çöküntü yaşamaması için veri merkezlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir.

İlgili İçerik  Mahkemeler İnternete Taşınıyor: E-Duruşma

Alibaba Cloud Başkanı Jeff Zhang konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları belirtti;

“Bulut altyapısı ve temel teknolojilere yatırımımızı artırarak, işletmelerin çalışma sürecini hızlandırmasına yardımcı olmak ve dünya standartlarında, güvenilir bilgi işlem kaynakları sağlamaya devam etmeyi, ayrıca dijital dönüşümlerini desteklemek için bulut tabanlı akıllı çözümler sunmayı umuyoruz.”

Ayrıca pazarda en büyük paya sahip olan Alibaba Cloud, Şubat ayında yayınlanan rapora göre gelirini %62 arttırarak 1,5 milyar dolar elde etti.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın