“Al” Tavsiyesi Verip “Sat” Yapan Kişiye 1,2 Milyon TL Ceza

Twitter'da al tavsiyesi verip, ardından kendisi sat yaptığı iddia edilen ekonomist, SPK tarafından tam 1 milyon 175 bin TL para cezasına çarptırıldı.
 “Al” Tavsiyesi Verip “Sat” Yapan Kişiye 1,2 Milyon TL Ceza

Borsa ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunan sosyal medya hesapları, yeni yatırımcıların ilgi odağı haline geliyor. Özellikle Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinde borsa işlemi tavsiyeleri veren kişiler oldukça büyük bir takipçi kitlesine ulaşabiliyor. Bazı kişiler takipçilerini iyi yönde yönlendirse de, bazıları art niyetli olabiliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu, bu tür art niyetli kişilere karşı önemli bir hamle attı. Yeni ve eski yatırımcıları yanlış yönlendirdiği iddia edilen bir çok Twitter hesabı para cezasına çarptırıldı. SPK’nın araştırmaları kapsamında takipçilerini yanlış yönlendirdiği iddia edilen Ö.T. isimli ekonomist, SPK tarafından tam 1 milyon 175 bin TL‘lik dev bir cezaya çarptırıldı.

Ortaya atılan iddialara göre “derinhisse” isimli ve yaklaşık 180 bin takipçili Twitter hesabının sahibi olan Ö.T. isimli kişi, takipçilerine al önerisi vermesine rağmen kendisi sat yaptı. RYSAS hissesi için al tavsiyesi yaptığı iddia edilen Ö.T. isimli kişinin, yine iddialara göre bu tavsiyeyi verdikten sonra kendi RYSAS hisselerini sattığı ortaya çıktı.

"Al" Tavsiyesi Verip "Sat" Yapan Kişiye 1,2 Milyon TL Ceza

Sermaye Piyasası Kurulu’nun verdiği 1,2 milyon TL’li cezaya göre “derinhisse Twitter hesabı üzerinden RYSAS payıan ilişkin olarak takipçilerine alım veya tut tavsiyesi verdikten hemen sonra RYSAS paylarında satın yapması” denildi. SPK’nın başlattığı bu soruşturmada sadece derinhisse adlı Twiter hesabı da cezalandırılmadı. Daha önce bu tür yönlendirme yapan pek çok kişi de SPK tarafından cezalandırılmıştı. Ayrıca SPK, 8 Mayıs 2020 tarihinde Ö.T. isimli kişi ve diğer bazı kişiler hakkında “işlem yasağı” kararı vermişti.

İlgili İçerik  WhatsApp Güncelleniyor: Tarihe Gitme Özelliği

Ö.T. isimli kişi ise Twitter’dan konuya ilişkin yaptığı bir paylaşımda “28 yıldır ağzımdan hiçbir şekilde al yada tut tavsiyesi çıkmadı. Varsa ispatlayan buyursun paylaşsın.Ayrıca hesabımdan satış da yapmadım ! Bu suçlamayı yasalar önünde kanıtlamak görevimdir. Bunu yazan SPK ispatla mükelleftir.” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz 4 Haziran günü art niyetli kişiler hakkında açıklamalarda bulunan SPK; “Kurulumuzca yapılan gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları aracılığıyla, WhatsApp, Telegram vb. iletişim sistemlerinde oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmesine yönelik eylemlerin devam ettiği görülmektedir” şeklinde konuşmuştu. İlgili soruşturmanın sinyallerini bu şekilde veren SPK, art niyetli kişilere karşı net bir mücadele gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Avatar 2 Çekimleri Tekrar Başladı başlıklı makalemizde Avatar, Avatar 2 ve Corona Virüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın