Connect with us


Genel

Oyunlarda AFK Ne Demek?

Online oyunlarda sıklıkla duyabileceğiniz, oldukça rahatsız edici bir durumu tanımlayan “AFK” nedir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Zaman:

Tarih:

Oyunlarda AFK Ne Demek?

Her oyuncunun son dönemlerde kesinlikle tercih ettiği online oyunlar, günümüzde dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Her ne kadar online oyunlar oldukça eğlenceli vakitler sunsa da, bazen hiç istemeyeceğiniz bazı durumlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu durumlardan en çok can sıkanlardan biri de oyun içerisinde AFK kalan kişiler diyebiliriz.

Online oyunlar, çevrımdışı oyunlardan farklı olarak robotlarla, yani bilgisayarlarla değil, gerçek insanlarla oynanıyor. Yani oyun sırasında mücadele ettiğiniz takım arkadaşlarınız da gerçek insanlardan oluşuyor. Bu da birçok sorunu beraberinde getiriyor. Oyun içerisinde çeşitli davranışlarda bulunan kişiler, o anki mücadelenize zarar vererek oyunu kaybetmenize, kazanacağınız oyunu vermenize sebep olabiliyor.

Günümüzde bu sorunlardan en büyüğü de AFK kalan oyuncular. Öncelikle kısaca AFK’dan bahsetmek gerekirse, AFK’nın açılımına bakmalıyız. Açılımı Away From Keyboard anlamına gelen AFK terimi, Türkçe’ye çevrildiğinde Klavyeden Uzakta anlamına geliyor. Yani AFK terimi, oyun sırasında bilgisayar başından uzaklaşan kişiler için kullanılan bir oyun terimidir. Diğer bir yandan oyun dışında da kullanılabilir.

Oyunlarda AFK Ne Demek? Online oyunlarda sıklıkla duyabileceğiniz, oldukça rahatsız edici bir durumu tanımlayan "AFK" nedir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Bazen AFK kalan kişiler, aslında klavyeden uzaklaşmamış da olabilir. Yani bu terimin tam anlamıyla klavyeden uzakta olan kişiler için kullanıldığını söyleyemeyiz. Online oyunlarda interneti kesilen, elektriği kesilen veya bilgisayarı kapanan kişiler de her ne kadar klavye başında olsa da AFK sayılmaktadır. Birçok oyun, AFK oyunculara karşı oyun içi yaptırımlar uygular ve ceza verir. AFK kalarak oyununuza zarar veren kişiler, oyun içerisinde maç cezası veya oyundan uzaklaştırılma cezası gibi cezalar alabilir.

Benzer içerik:  League of Legends'ın Yeni Şampiyonu "Lilia" Olabilir (Güncellendi)

Diğer bir yandan en can sıkıcı AFK türüyse, interneti kesilmediği, elektriği gitmediği veya bilgisayarı kapanmadığı halde, oyunu sabote etme amacıyla oyunu oynamayan, ama oyunda olan kişilerdir. Riot Games’in “toksik oyuncu” olarak bahsettiği bazı oyuncular, takımın kaybetmesi için bilerek AFK kalabilmekte ve oyun gidişatını bozmaktadır. Günümüzde henüz bunun bir çözümü bulunmadı diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir