Connect with us


Bilim & Sanat

Acıyı İnsan Gibi Hisseden Elektronik Deri Geliştirildi

Avustralya’da bir araştırma ekibi, yaptıkları çalışmalar sonucunda acıyı insan gibi hissedebilen elektronik bir cihaz geliştirdi.

Zaman:

Tarih:

Acıyı İnsan Gibi Hisseden Elektronik Deri Geliştirildi

Avustralya‘da RMIT Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya koyulan yapay deri büyük bir ilgi çekti. Elektronik yapay deri, acıyı aynı insanda olduğu gibi hissedebiliyor. Yani insan vücudunda olduğu gibi bu yapay deri, hissettiği şeyleri anlık olarak beyne iletebiliyor. Bu sayede hissedilen acıya karşı anlık olarak tepkiler verilebiliyor.

Şuanda prototip aşamasında olan bu teknoloji sayesinde robotlar da artık insanlar gibi bazı hislere sahip olabilecek. Birçok filmde ve çizgi filmde konu alınan bu olay, aslında uzun bir süredir düşünülüyordu. Robotların hislere sahip olması, bu hislere karşı tepkiler verebilmesi, uzun bir süredir teknoloji alanında merak konusu olan şeylerden biriydi. Fakat her ne kadar bu teknolojiyle robotlar tepki verebilse de, tabii ki acı çekmeyecekler.

Basınç ve sıcaklık gibi durumlarda anında geri bildirim verebilen bu yapay deri, oldukça ince bir şekilde tasarlanmış. Bu teknoloji tasarlanırken, 3 farklı teknoloji üzerinde çalışıldı ve 3 farklı teknoloji birleştirildi. Bunlardan biri gerilebilir teknolojilerden olurken, bir diğeri de insan saçından 1.000 kat daha ince olan ve sıcaklığa tepki verebilen teknoloji oldu. Diğer bir yandan beyni taklit edebilen teknolojiler de yine bu teknolojiyi geliştirmek için kullanıldı.

Acıyı İnsan Gibi Hisseden Elektronik Deri Geliştirildi Avustralya'da bir araştırma ekibi, yaptıkları çalışmalar sonucunda acıyı insan gibi hissedebilen elektronik bir cihaz geliştirdi.

İnsanlarda olduğu gibi tüm acıları tespit edebilen bu yapay zeka şuanda geliştirme aşamasında. İlerleyen zamanlarda bu teknolojinin daha da geliştirileceği ve bu yapay derinin daha hızlı ve daha doğru tespitler yapabileceği söyleniyor. Yani bu yapay deri geliştirilerek insanlardakiyle aynı seviyeye getirilebilir ve robotlar, acıya anlık tepkiler gösterebilir. Bu sayede robotlar da yanma veya ezilme gibi durumlarda anlık tepkilere sahip olabilir.

Benzer içerik:  Twitter, Yüz Verilerini Toplayan Bir AI Şirketini Uyardı

RMIT Üniversitesi’nden Baş Araştırmacı Profesör Madhu Bhaskaran, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Deri, vücudumuzun en büyük duyu organıdır ve bir şey acıdığında hızlı uyarı sinyalleri göndermek için tasarlanmış karmaşık özelliklere sahiptir. Biz deri yoluyla her zaman şeyler algılama konum ama bizim ağrı yanıtı sadece belirli bir noktada, biz çok sıcak veya çok keskin bir şey dokunduğumuzda gibi tekmeler. Şimdiye kadar hiçbir elektronik teknoloji bu acı duygusunu gerçekçi bir şekilde taklit edememiştir. Yapay cildimiz basınç, ısı veya soğuk ağrılı bir eşiğe ulaştığında anında tepki verir. Bu, gerçekten akıllı protezler ve akıllı robotik sunmak için ihtiyaç duymamız gereken gelişmiş geri bildirim sistemlerinin gelecekteki gelişiminde ileriye doğru atılmış kritik bir adımdır.

Daha önce bu konu, Simpsonlar çizgi filminde de aşağıdaki gibi yer almıştı. “Neden acı çekmeye programlandım?” başlıklı videoyu hemen aşağıdan seyredebilirsiniz.

Neden Acı Çekmeye Programlandım?!!

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir