Connect with us


Dünya'dan Haberler

ABD’nin, Yüzlerce Mobil Uygulamaya Takip Kodu Yerleştirdiği Ortaya Çıktı

ABD’nin Savunma Bakanlığı ile ilişkili Anomaly Six adlı şirketin, 500’den fazla mobil uygulamaya izleme kodu yerleştirdiği ve kullanıcıları izlediği ortaya çıktı.

Zaman:

Tarih:

Birçok Mobil Uygulamanın ABD'ye Veri Aktardığı Ortaya Çıktı

Amerika Birleşik Devletlerinde Savunma Bakanlığı ile ilişkisi bulunan bir şirketin, 500’den fazla mobil uygulamaya izleme kodu yerleştirdiği ortaya çıktı. ABD’nin dünyaca ünlü gazetesi The Wall Street Journal‘da yayınlanan habere göre ABD Savunma Bakanlığı ile ilişkili Anomaly Six isimli ABD’li bir girişim, 500‘den fazla uygulamaya izleme kodu yerleştirdi. Bunun açığa çıkmasının ardından şirket, bunun normal bir şey olduğunu savundu.

Son günlerde Çin merkezli uygulamalara karşı adeta bir savaş başlatan ABD, TikTok’u ve WeChat’i, veri ihlali ve Çin’e veri satma iddialarıyla satmak için bir süredir uğraşıyor. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın öncülüğünde devam eden süreçte TikTok’un yasaklanması için her yol deneniyor. Fakat ABD yönetimi her ne kadar veri ihlali konusunda Çin’e yüklense de, ortaya çıkan haberlerde durum bunun tam tersini gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlere haberimizde aktardığımız gibi İstihbarat Teşkilatı CIA, TikTok’a karşı başlatılan soruşturma kapsamında herhangi bir veri ihlali bulamadıklarını söylemiş, diğer bir yandan CIA tarafından Çin’in TikTok’tan veri aldığı kanıtlanamamıştı. Çin merkezli uygulamalarda böyle bir kanıtın bulunmamasına rağmen Çin’e yüklenen ABD, şimdi ortaya çıkan haberler karşısında zor durumda kalacak gibi görünüyor. Çünkü The Wall Street Journal haberine göre 500’den fazla uygulamaya yerleştirilen izleme kodu yüzünden yüz milyonlarca kullanıcı izlenmiş olabilir.

Benzer içerik:  ABD, Çin Merkezli Uygulamaları ve TikTok'u Yasaklayabilir
ABD'nin, Yüzlerce Mobil Uygulamaya Takip Kodu Yerleştirdiği Ortaya Çıktı ABD'nin Savunma Bakanlığı ile ilişkili Anomaly Six adlı şirketin, 500'den fazla mobil uygulamaya izleme kodu yerleştirdiği ve kullanıcıları izlediği ortaya çıktı.

Wall Street Journal(WSJ) raporunda Anomaly Six isimli girişimin 500’den fazla uygulamaya izleme kodu yerleştirdiği söylenirken, iddialar bununla da bitmedi. WSJ, raporun devamında Anomaly Six’in ABD Savunma Bakanlığına bu uygulamalardan topladığı verileri sattığı belirtildi. Yani iddialara göre 500’den fazla uygulamada, yüz milyonlarca kişinin bazı verileri ABD Savunma Bakanlığına aktarıldı.

İddialara göre desek de, bu rapor Anomaly Six tarafından doğrulandı. Yani iddialar artık doğrulandı diyebiliriz. Normal şartlarda bunu Çin’in yapması durumunda ortalık yangın yerine çevrilebilecekken, ABD Merkezli Anomaly Six ise yalnızca bunun yasal olduğunu belirtiyor. Diğer bir yandan Anomaly Six, izlediği uygulamaların hangi uygulamalar olduğunu gizlilik sebebiyle paylaşmıyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine ulaşmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, yeni haberlerimizden anında bildirim almak için ücretsiz abone olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir