ABD’nin X-37B adlı Gizli Görev Uçağı, 6. Kez Fırlatıldı

ABD'nin gizli görev uçağı olan X-37B uzay aracı, 6. kez uzaya gönderildi. Atlas V roketi ile gönderilen uzay uçağı, yörüngeye yerleşti.
 ABD’nin X-37B adlı Gizli Görev Uçağı, 6. Kez Fırlatıldı

Amerika Birleşik Devletlerinin gizli görev roketlerinden olan X-37B uzay aracı, uzaydaki 6. görevini yerine getirebilmek adına Cape Canaveral üssünden Atlas V roketiyle uzaya gönderildi. NASA’nın gizli görev araçlarından olan X-37B’nin NASA için deney malzemeleri taşıdığı söylense de, uzay aracının tam olarak ne için kullanıldığı hala merak ediliyor.

Daha önce bu uzay aracını Cumartesi günü fırlatmayı planlayan ABD Uzay Kuvvetleri, yaşanan fırtına sebebiyle bu fırlatmayı ertelemek zorunda kalmıştı. ABD’nin oldukça merak edilen bu gizemli aracı, daha önce ABD Hava Kuvvetleri tarafından gönderiliyordu ve bu kez 6. uöuşu gerçekleştirildi. ABD Hava Kuvvetleri, bu uzay aracı hakkında bilgi verici açıklamalarda bulunmadığından dolayı araç oldukça merak ediliyordu.

1999 yılında başlayan uzay programının ilk araçları ABD Hava Kuvvetleri tarafından gönderilmiş ve o günden beri oldukça ilgi çekici bir hal aldı. X-37B adlı uzay aracı, 5 tonluk bir ağırlığa sahip. Ayrıca 900 km irtifaya çıkabiliyor.

İlgili İçerik  Apple, 165 Milyar Dolarlık Disney'i Satın Alabilir
ABD'nin X-37B adlı Gizli Görev Uçağı, 6. Kez Fırlatıldı

X-37B adlı uzay aracı, dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden olan Boeing tarafından üretildi. Araç, yörüngedeyken enerjisini güneş panelleri aracılığıyla topluyor. ABD tarafından bu uzay aracının neden kullanıldığı hakkında çok detaylı bir açıklama yapılmamış olsa da , dünyanın en büyük uzaycılık kurumlarından biri olan NASA, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

NASA, bu uzay aracının içerisinde çeşitli deneyler taşıdığını belirtti. Bu deneylerin neler olduğu hakkında da henüz bilgi verilmedi. Görevler oldukça gizli bir şekilde yürütülürken, görev bütçeleri de “çok gizli” statüsüyle saklanıyor.

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın