Connect with us


Dünya'dan Haberler

ABD’de George Floyd’u Öldüren Polis Serbest Bırakıldı

George Floyd’un kafasına bastırarak nefessiz kalmasına ve hayatını kaybetmesine yol açan polis memuru, para karşılığında serbest bırakıldı.

Zaman:

Tarih:

ABD'de George Floyd'u Öldüren Polis Serbest Bırakıldı

Geçtiğimiz zamanlarda ABD‘nin Minnesota eyaletinde bulunan Minneapolis kentinde polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürülen George Floyd isimli siyahi adamı hepiniz tanıyorsunuzdur. Dünyanın dört bir yanında büyük bir tepki çeken olay geçtiğimiz zamanlarda yaşanmış, olayın görüntülerinin yayılmasıyla birlikte dünya çapında büyük bir tepki gelmişti.

Dünyanın dört bir yanında olaya karşı tepkiler büyürken, milyonlarca ABD vatandaşı da ülkeyi adeta yangın yerine çevirmişti. Polis şiddetini ve ırkçılığını protesto eden milyonlarca kişi sokaklara dökülmüş, bir süre sonra da her yer yağmalanmaya başlamıştı. ABD’yi milyonlarca dolarlık zarara uğratan protestolar, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlamıştı.

Minneapolis polis karakolunda görev yapan Derek Chauvin ve olay sırasında yanında bulunan polis arkadaşları, olayın ardından tutuklanmış ve yargılanmaya başlamıştı. ABD yangın yerine çevrilirken, haberimizde aktardığımız gibi olay sırasında orada olan polislerden biri 750 bin dolarlık kefalet ödeyerek serbest kalmıştı. George Floyd’un hayatını kaybettiği anlarda seyretmekle yetinen Thomas Lane aylar önce 750 bin dolar karşılığı serbest kalırken, aynı zamanda olay sırasında orada bulunan J. Kueng ve Tou Thao isimli polis memurları da 750 bin dolar karşılığında serbest kalmıştı. Şimdi de George Floyd’u nefessiz bırakarak öldüren polis memuru Derek Chauvin serbest kaldı.

ABD'de George Floyd'u Öldüren Polis Serbest Bırakıldı George Floyd'un kafasına bastırarak nefessiz kalmasına ve hayatını kaybetmesine yol açan polis memuru, para karşılığında serbest bırakıldı.

2. derece cinayet ile suçlanan Derek Chauvin, Oak Park Heights‘ta bulunan ve güvenliği maksimum seviyelerde olan hapishanede tutuluyordu. George Floyd’u nefessiz bırakan ve ölümüne sebep olan Chauvin, Reuters tarafından aktarılan habere göre kendisine biçilen 1 milyon dolarlık kefalet bedeli ile serbest bırakıldı. Şartlı kefalet ile serbest bırakıldığı belirtilen Derek Chauvin, ortaya çıkan haberlere göre bugün saat 11.30 civarında cezaevinden çıkış yaptı.

Benzer içerik:  ABD'de Bir Yargıç, TikTok'un Yasaklanma Kararını Durdurdu

ABD’nin 2020 Mayıs ayından itibaren adeta yangın yerine dönmesine sebep olan, ırkçılık ve polis şiddeti olaylarında halkın sabrını taşıran son noktayı koyan Derek Chauvin, şimdi olay sırasında yanında bulunan iş arkadaşları Thomas Lane, J. Kueng ve Tou Thao ile birlikte serbest halde. Yani George Floyd’un ölümüne sebep olan polisler arasında tutuklu kimse kalmadı. Diğer bir yandan polis memurları serbest kalsa da, 2021 yılının Mart ayında 4 polis memurunun da hakim karşısına çıkacağı belirtiliyor.

Sanığın Parayı Nereden Bulduğu da Merak Konusu Oldu

ABD'de George Floyd'u Öldüren Polis Serbest Bırakıldı George Floyd'un kafasına bastırarak nefessiz kalmasına ve hayatını kaybetmesine yol açan polis memuru, para karşılığında serbest bırakıldı.

1 milyon 250 bin dolar karşılığında koşulsuz, 1 milyon dolar karşılığında koşullu kefalet ödeme hakkı bulunan Derek Chauvin, 1 milyon dolarlık koşullu kefalet ödeme hakkıyla saat 11.30 itibarıyla serbest kaldı. Kefaletin ödenmesiyle birlikte gözlerin çevrildiği, yasal fona sahip olan Minnesota Polis ve Barış Memurlatı Birliği, Derek Chauvin’e para ödemediklerini açıkladı.

Minnesota Polis ve Barış Memurlatı Birliği’nin açıklamalarının ardından Derek Chauvin’in bu parayı nereden bulduğu da merak konusu oldu.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir