ABD’de Bir Üniversite, Hacker’lara 1,14 Milyon Dolar Fidye Ödedi

ABD'nin en iyi üniversitelerinden olan Kaliforniya Üniversitesi, hasta kayıtlarını çalan hacker'lara 1 milyon 140 bin dolarlık dev bir fidye ödemesi yaptı.
 ABD’de Bir Üniversite, Hacker’lara 1,14 Milyon Dolar Fidye Ödedi

ABD‘nin köklü üniversitelerinden olan Kaliforniya Üniversitesi, yaşanan bir hacker saldırısı sebebiyle zan altında kaldı. Geçtiğimiz zamanlarda Kaliforniya Üniversitesi’nin hasta kayıt bölümündeki bilgilerin hackerlar tarafından çalındığını açıklayan Kaliforniya Üniversitesi, bu bilgilerin geri alınabilmesi için 1,14 milyon dolarlık fidye ödemesi yaptıklarını belirtti.

1 Haziran 2020 tarihinde Kaliforniya Üniversitesi’nin tıp fakültesi bölümünü hedef alan ve buradaki hasta kayıtlarını ele geçiren hackerlar, Kaliforniya Üniversitesini oldukça zor bir duruma soktu. Saldırı ile birlikte Kaliforniya Üniversitesinin bazı sistemlerine sızan hackerlar, hasta bilgilerini ele geçirmekle birlikte bilgisayarları da kilitledi.

Hackerların üniversiteden istediği ise dev bir fidyeydi. Bilgisayarların yeniden kullanıma sunulabilmesi ve hasta kayıtlarının hackerların elinden silinerek üniversiteye geri verilmesi için 1 milyon 140 bin dolarlık bir fidye talep eden hackerlar, istediklerine ulaştı.

ABD'de Bİr Üniversite, Hacker'lara 1,14 Milyon Dolar Fidye Ödedi

Hastaların bilgisi hackerların eline geçince şoka uğrayan üniversite yönetimi, bilgileri geri alabilmek ve üniversite bilgisayarlarını yeniden kullanabilmek için 1 milyon 140 bin dolar, yani 7 milyon 800 bin tl ödeme yaptı. Üniversite, olaydan kısa süre sonra her şeyi açıklayarak konuyu aktardı. Şuan tam olarak hangi sistemlerin hackerların eline geçtiğinden emin olmadıklarını söyleyen Kaliforniya Üniversitesi yöneticileri, koronavirüs çalışmalarının bu saldırıdan etkilenmediğini açıkladı.

İlgili İçerik  Cristiano Ronaldo, Coronavirüs Şüphesiyle Karantinaya Alındı

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Üniversite yetkilileri, “hasta kayıtlarının açığa çıkmadığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Kaliforniya Üniversitesi 1,14 milyon dolarlık bir ödeme yapsa da, hackerların hatsa bilgilerini elinde tutup tutmadığı henüz kesin değil. Çünkü daha önce buna benzer pek çok vakada fidye ödense de, hackerlar ellerindeki veriyi silmedi. İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz, takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın