Connect with us


Dünya'dan Haberler

ABD’de Beyin Yiyen Ölümcül Amip Yeniden Ortaya Çıktı

ABD’nin Florida eyaletinde ölümcül tehlike oluşturan, beyin yiyen amip türü keşfedildi. Hillsborough şehrinde bir kişinin beyin yiyen amipe yakalandığı tespit edildi.

Zaman:

Tarih:

ABD'de Beyin Yiyen Ölümcül Amip Keşfedildi

Amerika Birleşik Devletlerinin Florida eyaletinde nadir bir şekilde görünen “beyin yiyen amip” türü keşfedildi. Açıklamalara göre bu amipler insandan insana bulaşmıyor olsa da, ölüm oranı oldukça yüksek. ABD vatandaşlarını korkutan beyin yiyen amip vakası hakkında detaylar haberimizde…

Amerika Birleşik Devletleri Florida Sağlık Dairesi‘nin yaptığı açıklamalara göre Kaliforniya Eyaletine bağlı Hillsborough şehrinde yaşayan bir kişinin “beyin yiyen amip”e yakalandığı tespit edildi. Beyin yiyen amip olarak bilinen “Naegleria fowleri mikroorganizması“na yakalandığı tespit edilen kişi tedavi amacıyla hastaneye kaldırıldı. Hastanın son durum bilgisi medyayla paylaşılmamış olsa da, Naegleria Fowleri hakkında açıklamalar yapıldı.

Daha önce de bu ve benzeri pek çok vaka ABD’nin Güneyinde meydana gelmişti. Hatta daha önce musluk suyuyla burnunu yıkadığından dolayı beyin yiyen amip’e yakalanan bir kadın bile olmuştu. Ayrıca 21 Eylül 2018 tarihinde beyin yiyen amip’e yakalandığından dolayı hayatını kaybeden 29 yaşında genç bir amatör balıkçı da haberlerde gündem olmuştu. Tüm bunlar ABD’de konuşulurken, haliyle vatandaşı da korku saldı. Florida Sağlık Dairesi (DOH) konu ile ilgili olarak ABD vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Benzer içerik:  Resmi Açıklama Geldi: Okullar Uzaktan Eğitimle Açılıyor
ABD'de Beyin Yiyen Ölümcül Amip Yeniden Ortaya Çıktı

DOH, konu ile ilgili açıklamalarında Hillsborough şehrinde yaşayan kişilerin asla musluktaki suyla burunlarını temas ettirmemeleri gerektiğini belirtti. Diğer bir yandan DOH, bu bölgedeki her türlü su kaynağından uzaklaşmayı ve temas etmemeyi önerdi.

Naegleria fowleri, bir kişinin burnundan veya gözlerinden girerek beyine geçiş yapabilir. Devamında ise çok hızlı bir şekilde bölünebilen ve çoğalabilen Naegleria Fowleri, sadece bulaştığı insanın beynini yemeye odaklanır. Ölüm oranı %97 olan ve neredeyse bulaştığı herkesi öldürebilecek güçte olan beyin yiyen amipler, genellikle tatlı sularda yaşar. Musluk suyu, göller, nehirler, kanallar ve göletlerde bulunabilir. İnsandan insana bulaşmayan tek hücreli beyin yiyen mikroorganizmalar, direkt olarak bu belirttiğimiz şeylerle temas halinde bulaşabiliyor. Diğer bir yandan Naegleria fowleri oldukça nadir görülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir