Connect with us


Sosyal Medya

ABD’de Bir Yargıç, TikTok’un Yasaklanma Kararını Durdurdu

ABD’de uzun bir süredir devam eden TikTok yasağı davasıyla ilgili görülen mahkemede TikTok’un yasaklanması gerektiği kararı, bir yargıç tarafından askıya alındı.

Zaman:

Tarih:

ABD'de Bir Yargıç, TikTok'un Yasaklanma Kararını

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, özellikle gençler arasında büyük bir popülerliğe sahip. Dünya çapında yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan TikTok, son zamanlarda yaşadığı yükseliş sayesinde dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Fakat TikTok’un bu yükselişi, ABD‘nin de dikkatini çekiyor.

Zaten uzun yıllardır Çin ile ticari bir savaş sürdüren ABD, Çin’i her fırsatta köşeye sıkıştırmak için elinden geleni yapıyor. Bu ticari savaşta sadece Çin devletini değil, özel şirketleri de hedef alan ABD, bu süreçte Huawei ve TikTok’un çatı şirketi ByteDance‘a büyük bir baskı uyguluyor. Huawei’ye her türlü ambargoyu uygulayan ABD, şimdi de TikTok’u yasaklamak için elinden geleni yapıyor.

Özellikle Donald Trump yönetiminin TikTok’u yasaklamak için aldığı kararlar son günlerde oldukça çok konuşuluyor. TikTok’u yasaklamak için karar alan ve bu kararı imzalayan Trump, aslında TikTok’un ABD bölümünün ABD merkezli bir şirkete satılmaması halinde ABD genelinde yasaklanacağını söylüyordu. Mahkeme, Trump’ın aldığı bu kararı bozdu. TikTok ile ilgili bir davada karar veren yargıç, TikTok’un çatı şirketi olan ByteDance’ın uygulamalarının indirilebilmesi için karar verdi. Böylelikle TikTok’un da indirilebilir kalacağı, yasaklanma kararının da askıya alındığı belli oldu.

ABD’de Yargıç, TikTok Yasağını Askıya Aldı

ABD'de Bir Yargıç, TikTok'un Yasaklanma Kararını Durdurdu ABD'de uzun bir süredir devam eden TikTok yasağı davasıyla ilgili görülen mahkemede TikTok'un yasaklanması gerektiği kararı, bir yargıç tarafından askıya alındı.

100 milyon TikTok kullanıcısının bulunduğu ABD, TikTok için oldukça önemli bir pazar. Çünkü TikTok’un Hindistan’dan sonra en büyük kullanıcı kitlesi ABD’de bulunuyordu. Hindistan’da TikTok yasaklandığından dolayı, dünyanın en çok TikTok kullanıcısı bulunan ülke de artık ABD olmuştu. Bu sebeple uygulamanın ABD’de de yasaklanması, ByteDance’a büyük bir darbe vurabilir.

Benzer içerik:  Intel, Moovit'i 1 Milyar Dolara Satın Almayı Düşünüyor

Uzun zamandır bu yasağın önüne geçmek ve TikTok ABD bölümünü satmamak için elinden geleni yapan ByteDance, ne yaparsa yapsın bu kararı durduramamıştı. Fakat ABD’de TikTok ile ilgili görülen bir mahkemede karar veren yargıç, TikTok’un yasaklanma kararını askıya alarak uygulamanın indirilmeye devam edilebileceğini belirtti.

ABD Ticaret Bakanlığı: “Yargıç Kararına Saygı Duyuyoruz”

ABD'de Bir Yargıç, TikTok'un Yasaklanma Kararını Durdurdu ABD'de uzun bir süredir devam eden TikTok yasağı davasıyla ilgili görülen mahkemede TikTok'un yasaklanması gerektiği kararı, bir yargıç tarafından askıya alındı.

ABD Ticaret Bakanlığı, görülen mahkemede yargıç tarafından alınan karara saygı duyduklarını belirtti. Gerekçeli karar şuan için paylaşılmasa da, bu kararın ByteDanc’ı oldukça sevindirdiğini belirtebiliriz. Donald Trump tarafından alınan bu kararı askıya alan yargıç, TikTok’un ABD’de kullanılmaya devam etmesini sağladı. Alınan karardan oldukça memnuniyet duyduklarını açıklayan ByteDance yetkilileri, TikTok konusunda haklarını korumaya devam edeceklerini belirtti.

ByteDance avukatları, TikTok ile ilgili yaptıkları savunmada TikTok’un yasaklanması kararının anayasanın 1. ve 5. maddelerine aykırı olduğunu, bu sebeple yasaklanma kararının iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Mahkeme de bu kararı onaylayarak TikTok yasağı kararını askıya aldı. Bir süre daha rahatlıkla kullanılabilecek olan TikTok’u ilerleyen günlerde nasıl gelişmeler bekliyor hep birlikte göreceğiz…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir