Connect with us


Dünya'dan Haberler

ABD, Türkiye’nin Huawei’ye Ambargo Uygulamasını İstedi

Çin merkezli teknoloji devi Huawei’yi köşeye sıkıştırmak için her yolu deneyen ABD, şimdi de Türkiye’nin Huawei’ye ambargo uygulamasını istedi.

Zaman:

Tarih:

ABD, Türkiye'nin Huawei'ye Ambargo Uygulamasını İstedi

Ekonomi alanında ve askeri alanda dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, son zamanlarda Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei‘yi köşeye sıkıştırmak için her yolu deniyor. Öncelikle Huawei’nin ABD merkezli şirketlerle çalışmasını önleyen ABD, daha sonra çeşitli ambargolar uygulayarak Huawei’nin üretimini durdurmaya çalışmıştı.

Fakat ABD’nin tüm yaptırımlarına ve ABD’de satış yapamamasına rağmen üretime hiçbir şekilde ara vermeden üretimini sürdüren Huawei, ABD dışındaki ülkelere satış yapmayı sürdürdü ve dünya çapında milyonlarca kişi Huawei’den alışveriş yapmaya devam etti. Ülkemizde de hızlı bir şekilde popülerleşen ve tüm ürünlerini ülkemizde de satışa sunan Huawei, yavaş yavaş Türkiye pazarında oldukça iyi bir başarı yakalamaya başladı.

Tabii ki Huawei’nin Türkiye pazarındaki bu başarısı, ABD’nin de dikkatini çekti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, daha önce yaptığı “Huawei dünyayı kandırıyor” açıklamalarını sürdürür şekilde yeni bir açıklamada bulundu. Huawei’nin dünya üzerindeki nüfuzunu arttırdığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei’nin Türkiye pazarında yayılmasının da tehlikeli olabileceğine değindi. Türkiye’de önemli miktarda veri bulunduğuna değinen Pompeo, bu verilerin Çin Komünist Partisinin eline geçmesinin kötü sonuçlara yol açabileceğine de değindi.

“Türkiye ile Askeri İlişkiler Olumsuz Etkilenebilir”

ABD, Türkiye'nin Huawei'ye Ambargo Uygulamasını İstedi Çin merkezli teknoloji devi Huawei'yi köşeye sıkıştırmak için her yolu deneyen ABD, şimdi de Türkiye'nin Huawei'ye ambargo uygulamasını istedi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mike Pompeo, Türkiye’nin Huawei ile ve diğer Çinli şirketlere bağımlılığının artmasının ABD ile askeri işbirliğini etkileyebileceğini belirtti. Türkiye’nin elindeki verinin önemli seviyelerde olduğuna değinen Pompeo, Huawei nüfuzunun artmasıyla birlikte bu verilerin Çin Komünist Partisinin eline geçeceğini söyledi.

Benzer içerik:  Huawei: "Türkiye'ye Güveniyoruz ve Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz"

Sözlerinde, Türkiye’nin Huawei ve diğer Çinli şirketlere bağımlılığının artmasının ABD ile askeri işbirliğini olumsuz etkileyebileceği ifadelerine yer veren Pompeo, Huawei’nin veri çaldığını ve Çin Komünist Partisine sattığını söyledi. Pompeo, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “(Huawei’nin)İlk kuralları gelip bir şeyler çalmak. İkincisi çaldıklarını Çin Komünist Partisi’ne götürmek ve daha sonra da bunu devlet destekli bir girişimle dünyaya yaymak. İletişim ağlarımızın, savunma ve güvenlik ağlarımızın güvenli olduğundan emin olmamız gerekiyor. Huawei’in Türkiye içinde ya da başka ülkelerde gittikçe artan faaliyetinden yalnızca askeri ve güvenlik iletişim ağları etkilenmeyecek. ABD verilerinin korunmasını sağlayacağız.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir