ABD, Türkiye’de de Kullanılan Dijital Hizmet Vergisine Soruşturma Başlattı

ABD, Türkiye'de ve bir çok ülkede geçtiğimiz zamanlarda kullanılmaya başlanan dijital hizmet vergisi hakkında soruşturma başlattı.
 ABD, Türkiye’de de Kullanılan Dijital Hizmet Vergisine Soruşturma Başlattı

Amerika Birleşik Devletleri, son zamanlarda diğer bir çok ülke tarafından kullanılmaya başlanan ve 1 Mart 2020 tarihinde ülkemizde de yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisine karşı soruşturma başlattı. İlk olarak İngiltere ve İtalya gibi büyük ülkelerde kullanılmaya başlanan dijital hizmet vergisi, ABD üst yetkilileri tarafından tepki çekti.

Konu hakkında konuşan ABD ticaret temsilcisi Robert LighthizerBaşkan Donald Trump, ticaret yapmış olduğumuz ülkelerin, bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alarak vergi uygulandığını düşünüyor.” açıklamasında bulunarak soruşturmayla ilgili detayları da vermiş oldu. Ülkemizde %7.5 olarak belirlenen dijital hizmet vergisi oranları, Cumhurbaşkanının sahip olduğu yetkilere göre %1’e kadar indirilebilir veya 2 katına çıkarılabilir.

Facebook ve Google gibi devlerin cirosu üzerinden alınan bu vergiler, bu sebeple kamuoyunda Dijital hizmet vergisi yerine Facebook vergisi veya Google vergisi olarak da konuşuluyor. Geçtiğimiz zamanlarda dijital hizmet vergisi ile ABD merkezli dev şirketlerden vergi toplayan Fransa, ABD’nin misillemeleri sebebiyle bu vergiden vazgeçmişti. Şuan ise tüm ülkeler aynı yaptırım ile karşı karşıya kalıyor.

İlgili İçerik  İran'da Viral Olan Video: Trump ve Netanyahu Öldürülüyor!
ABD, Türkiye'de de Kullanılan Dijital Vergiye Soruşturma Açtı

Avrupa Birliği, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İngiltere, Avusturya, Hindistan, Endonezya ve Türkiye ülkelerini kapsayan soruşturmada ilgili ülkelerin ilgili makamlarına konu ile ilgili talepler gönderildi. Talebe göre yetkili makamların bu konuda inceleme yapması istendi. ABD tarafından başlatılan bu soruşturma kapsamında, ABD merkezli bir çok dijital devden alınan vergiler belki de ilerleyen zamanlarda kaldırılabilir. Bunun daha önce örneği Fransa’da yaşanmıştı. Fakat ülkemizde farklı bir durum ile karşılaşabiliriz. Ülkemizde dijital hizmet vergisi kapsamında ilk ay 67 milyon TL’den fazla gelir elde edildiği söylenmişti.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın