ABD, Google’a Karşı Yeni Bir “Antitröst Savaşı” Başlatıyor

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük arama motoru şirketi Google'a "reklamcılıkta tekelcilik" sebebiyle antitröst savaşı başlatıyor.
 ABD, Google’a Karşı Yeni Bir “Antitröst Savaşı” Başlatıyor

Dünyanın en büyük arama motoru ve reklamcılık şirketlerinden olan Google, internet dünyasındaki reklamcılığı neredeyse tamamen ele geçirmiş durumda. Google reklamları, her geçen gün daha da yaygınlaşıyor ve Google piyasadaki liderliğini büyük bir farkla koruyor. Bu da Google’ın elinde inanılmaz bir gücün bulunduğu anlamına geliyor.

Fakat ABD Başkanı Donald Trump’ın Adalet Bakanlığına verdiği emirle birlikte Google’ı zor günler bekleyebilir. Trump, geçtiğimiz günlerde Google’ın ticaret kurallarına uymadığı ve elindeki gücü kötü yönde kullandığı sebebiyle Adalet Bakanlığını yönlendirmiş ve Google’a karşı soruşturma başlatılmasını istemişti. Ardından Bakanlık, Google’a karşı “antitröst” soruşturması başlattı.

Google’ın reklam projeleri ve pazarlama teknikleri hakkında soruşturma başlattığı söylenen Adalet Bakanlığı çalışanı eyalet savcıları, Google’a açtığı bu dava ile Google’ın diğer arama motorlarıona karşı uyguladığı rekabet tekniklerini inceleyecek. Bir süredir devam eden soruşturmalar, arama motoru devi Google’ı da oldukça meşgul ediyor. Google, şuana kadar bu antitröst davası için 100 bin’den fazla belgeyi savcılığa teslim etti.

İlgili İçerik  Bill Gates: Corona Virüsü Aşısı 9 Ayda Tamamlanabilir
ABD, Google'a Karşı Yeni Bir "Antitröst Savaşı" Başlatıyor

Konu hakkında konuşan Texas başsavcısı Ken Paxton, Google’ın dünyadaki her insan için 7000’den fazla veri notkası bulunduğunu ve reklam göstermek için bu veri noktalarından yararlanıldığını belirtiyor. Ayrıca Paxton, tüm bunların Google’a çok büyük bir güç verdiğini belirtiyor.

Google, bugüne kadar buna benzer pek çok dava ile karşı karşıya kaldı ve milyonlarca dolar para cezası ödemek zorunda bırakıldı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın