ABD Deniz Üssü, Siber Saldırılar Sonucunda Çöktü

 ABD Deniz Üssü, Siber Saldırılar Sonucunda Çöktü

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Üssü, son günlerde maruz kaldığı siber saldırılar sonucunda zorluklarla karşılaşıyor. Fidye yazılımları ile ABD deniz üssüne yapılan saldırılar, deniz üssünün tam 30 saat çevrimdışı kalmasına sebep oldu. Bir çok güvenlik sistemi ve güvenlik kamerası saldırılar sebebiyle 30 saat boyunca kullanılamaz hale getirildi.

[ilgiliMakale icerik_id=”2732″]

Sahil güvenlik görevlilerinin açıkladığı siber saldırı, ABD deniz üssünün güvenlik kameralarının, akıllı kapı erişim / kontrol sistemlerinin ve kritik izleme sistemlerinin çökmesine sebep oldu. Geçtiğimiz ay yaşanan bu tür siber saldırılardan dolayı ABD Sahil Güvenlik ekibi, diğer deniz üslerinin siber saldırıya maruz kalmaması için bir bildiri yayınlamıştı.

ABD Deniz Üssü, Siber Saldırılar Sonucunda Çöktü
ABD Deniz Üssü, Siber Saldırılar Sonucunda Çöktü

ABD Sahil Güvenliğin yayınladığı bildirgede, deniz üssünde görev yapan kişilerin her türlü e postayı açmaması ve dosyaları indirmemesi söylendi. Aksi taktirde fidye yazılımlarının sistemleri ele geçireceği, kritik sistemlerin ve bilgilerin 3. şahıslara ulaşacağı söylendi.

İlgili İçerik  Tesla, İngilterede Elektrik Dağıtmak İçin Lisans Başvurusu Yaptı

Son zamanlarda bir çok kurum ve kuruluşa yapılan bu siber saldırı ve fidye yazılımları git gide artıyor. Kargo transferi bilgilerinden, en kritik kontrol sistemlerine kadar erişim sağlayan bu virüsün sistemden kaldırılması için de fidye isteniyor. Fidye yazılımı denmesinin sebebi de bu tür virüsler ile fidye toplanması. Tamamen şifrelenerek bilgisayar üzerinde yayılan yazılım, belirli bir ücret karşılığında ancak virüsü gönderen kişi tarafından kaldırılabiliyor.

Bu tür saldırılara maruz kalan şirketler/kuruluşlar genel olarak sistemdeki tüm internet bağlantılarını keserek kendini güven altına almaya çalışıyor fakat sistemlerinin virüsden arındırılması çok zor bir hal alabiliyor. Uzmanların yaptığı en büyük öneri ise e-postadaki her türlü dosyayı indirmemek.

Bir önceki yazımız olan İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir? başlıklı makalemizde Cryonics Nedir?, Cryonics Projesi ve İnsan Dondurma Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın