70 Trilyon FPS Video Çekebilen Makine Geliştirildi

 70 Trilyon FPS Video Çekebilen Makine Geliştirildi

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen bir kamera ile 70 Trilyon FPS‘lik, yani saniyede 70 Trilyon karelik çekim özelliğine erişildi. Rekor kıran kamera oldukça ilgi çekiyor.


İlginizi Çekebilir: Samsung 600 Megapiksellik Kamera Üretmek İçin Çalışıyor

Günümüz teknolojisi bir çok kamera binlerce FPS değerinde videolar yakalayabilse de, bugüne kadar 70 Trilyon FPS değerinde video çekimi yapabilen bir kamera icat edilmemişti. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün araştırmaları sonucu, saniyede 70 trilyon kare çekim yapabilen son teknoloji kamera geliştirildi.

Hareket eden ışık dalgalarını bile çekebilen bu kamera, günümüz teknolojisi bir çok telefon kamerasından, hatta omuz kamerasından çok daha iyi çekimler yapıyor. Sıkıştırılmış ultra hızlı spektral fotoğrafçılık (CUSP) adı verilen teknoloji, her femtosaniye bir lazer ışınını göndererek çekimleri bu şekilde yapıyor. Böylelikle yüksek FPS özelliği ile ultra ağır çekim videolar çekilebiliyor.

Yeni kameranın optik sistemi sayesinde lazer ışınlar bölünerek kameradaki özel sensörlere çarpıyor. Bu sayede görüntü üretiliyor. CUSP adı verilen bu teknoloji sayesinde bu işlem saniyede 70 trilyon kez uygulanıyor.

İlgili İçerik  Bir Hacker, Tesla Bilgisayarında Önemli Bir Güvenlik Açığı Buldu

Aslında CUSP adı verilen bu teknoloji 2014 yılında geliştirilmişti. Fakat 2014 yılında geliştirildiğinde saniyede 100 milyar kare çekebilirken, 2018 yılında ekip bunu 10 trilyon kareye kadar çıkarmayı başarmıştı. Şimdi ise bunun da 7 katı üstüne çıkılarak saniye 70 trilyon FPS özelliğinde kamera geliştirildi.

70 Trilyon FPS Video Çekebilen Makine Geliştirildi

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi sistemin çalışma prensibi anlatılıyor. Bu tür kameralar üzerinde çalışan bir çok ekip daha bulunsa da, henüz kimse 70 trilyon FPS değerine ulaşamamıştı. Daha önce İsveçli bir ekip saniyede 5,5 trilyon kare hızına ulaşabilirken, Japonya merkezli bir ekip de 2014 yılında 4,4 Trilyon FPS’lik kamera üretmişti.

Bir önceki yazımız olan Gmail ile Google Meet Entegre Ediliyor başlıklı makalemizde Gmail, Google ve Google Meet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın