Connect with us


Genel

%51 Saldırısı Nedir? (Blockchain ve Bitcoin)

Kripto Paralar ile ilgisi olanlar %51 saldırısını merak etmiş olabilir. Bir çok kripto para için tehlike oluşturan %51 saldırısını gelin hep birlikte öğrenelim.

Zaman:

Tarih:

%51 Saldırısı Nedir? (Blockchain ve Bitcoin)

Kripto Paralar ile ilgisi olan, özellikle Bitcoin veya altcoinler üzerinde gerçekleşen %51 saldırısını merak etmiş olabilir. Bir çok kripto para için tehlike oluşturan %51 saldırısını gelin hep birlikte öğrenelim.


İlginizi Çekebilir: Altcoin ve Bitcoin Nasıl Alınır

İnternette bu konu hakkında araştırmalar yaptığınızda öncelikle bir çok kripto para borsasının makalesi karşımıza çıkıyor fakat bu tür sitelerde çok fazla detaya girildiği ve teknik kısmından bahsedildiği için anlayamamanız mümkün olabiliyor. Biz de bu tür makalelerden farklı olarak herkesin anlayabileceği şekilde bu makaleyi hazırladık. Uzun makalemizden dolayı kafanız karışırsa sayfanın en altından “%51 saldırısı kısaca nedir” görebilirsiniz.

Blockchain, blok zinciri mekanizmalarının en önemli yanı merkeziyetsiz olmasıdır. Bu tür mekanizmalar, merkeziyetsiz olduğu için dünyanın pek çok yerinden bir çok kişinin yaptığı “madencilik” ile desteklenmektedir. Madenciler, işlem güçlerini bir araya getirerek blok zinciri sistemi için çalışır. Merkeziyetsiz olan blok zincirlerinde her türlü işlem madenciler tarafından doğrulanır. “Bitcoin transferi” gibi işlemler de her zaman bu tür madenciler tarafından doğrulanmakta ve tüm dünyadaki dijital defterlere geçmektedir. Yani buradan anlayalım ki sistemi madenciler ortak kararlar ile yönetiyor.

Blok zincirlerinde her zaman çoğunluk söz sahibidir. %51 saldırısı ismini de buradan almaktadır. Aslında %51 denmesi çoğunluk olduğundan dolayı örnek olarak verilmiştir. %50.01 de olsa üstünlüğü ele geçiren madenci sistemde söz sahibi olur. Madenciler, her zaman yeni bulduğu bir blok şifresini herkesle paylaşır ve çoğunluğun onaylamasını bekler. Sistem bu şifreyi 20 kişiye sunarsa çoğunluğun, yani en az 11 kişinin onay vermesi gerekmektedir.

Örneğin şöyle ele alalım; Bir blok bulduğunuzu sistemdeki 100 kişi ile paylaştınız ve onaylarını beklediniz. Bu 100 kişiden 49’u işleminizi onayladı, fakat sistemin %51’ini ele geçiren kötü niyetli bir kişi elindeki tüm sistemleri sizin işleminizi reddetmek için kullandı. Bu durumda blok zinciri sizin işleminizi doğrulayamaz. Tekrardan dediğimiz gibi bu tür mekanizmalarda kesinlikle çoğunluğun dediği olur.

%51 Saldırısı Nedir? (Blockchain ve Bitcoin) Kripto Paralar ile ilgisi olanlar %51 saldırısını merak etmiş olabilir. Bir çok kripto para için tehlike oluşturan %51 saldırısını gelin hep birlikte öğrenelim.

%51 saldırganının yapabileceği şeyler sadece bununla da sınırlı değil. Bu tür saldırganlar mekanizma üzerindeki mevcut işlemleri silebilir ve ağdaki işlemleri geriye döndürebilir. Ayrıca saldırgan kişi, tüm mekanizmayı kendi istediği yönde kullanabilir. Mekanizmadaki ilerleyişi durdurabilir ve kendisi dışında başkasının yaptığı her türlü işlemi reddedebilir. Mekanizmanın %51’ini elinde bulunduran saldırgan, kendi ürettiği tüm blokları onaylar fakat geriye kalan %49’un işlemlerini onaylamaz.

Benzer içerik:  Microsoft, Bitcoin'e Rakip Olabilir

Bu saldırganın yapabileceği en zarar verici şey ise çifte harcama. Çifte harcama işlemi, sistemin %51’ini elinde bulunduran madenci tarafından kolaylıkla yapılabilir. Kötü niyetli madenci, örneğin bir kişiden 1 milyon dolar değerinde kripto para ile herhangi bir ürün satın alır. Madenci, kişiye 1 milyon dolar değerindeki kripto parayı gerçekten gönderir. Hesabında kripto paraları gören kişi ise hemen ürünü madenciye verir. Fakat sistemin çoğunluğunu, yani %50’den fazlasını elinde bulunduran madenci, bu gücü kötüye kullanarak bloklarda son üretilen tüm işlemleri geçersiz sayar. Böylelikle hem ürün, hem de 1 milyon dolar değerindeki kripto para saldırganın elinde kalır. Satıcı ise hem ürününü hem de elindeki kripto parayı kaybeder.

Bitcoin ağında bu tür bir saldırının yapılması çok zor olsa da Bitcoin Gold, Ethereum Classic gibi ağlarda bu saldırı pek çok kez yapılmıştır. Bu saldırılara pek çok kez maruz kalan Bitcoin Gold ağı, zamanında 540 dolar seviyelerinden işlem görürken şimdi 7 dolar’a kadar gerilemiştir.

Bitcoin ağında böyle bir saldırı yapmak büyük bir işlem gücü gerektirdiği için milyarlarca dolar harcamak gerekebilir. Bu işlem gücünü ve yeterli miktarda alanı minimum 20 milyar dolar ile ancak karşılayabilirsiniz. Yani 20 milyar dolardan fazla miktarda parayı yok sayabilecek kadar zengin kişiler bu sistemi ele geçirebilir.

%51 Saldırısı Kısaca Nedir?


%51 Saldırısı Nedir? (Blockchain ve Bitcoin)

Blockchain (Blok Zinciri) mekanizmalarında sistemin çoğunluğunu, yani %50’den fazlasını ele geçiren kötü niyetli madenci söz sahibi olmaktadır. Bu tür saldırganlar, bu mekanizmadaki tüm işlemlere müdahale edebilir ve sistem akışını yönlendirebilir. Dilerse aynı kripto parayı 2 kez bile harcayabilir. Sistemin çoğunluğunun ele geçirilmesi ve saldırı amaçlı kullanılmasına %51 saldırısı denmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir