4. Starship Prototipi, Dondurucu Testini Başarıyla Tamamladı

 4. Starship Prototipi, Dondurucu Testini Başarıyla Tamamladı

Uzun süredir testler yapan fakat başarılı sonuç alamayan SpaceX, Starship‘in 4. prototipi ile yaptığı test sonucunda başarılı oldu. Şirket kurucusu Elon Musk, konuyu Twitter hesabından duyurdu.


İlginizi Çekebilir: SpaceX’in Starship 3. Prototipi, Test Sırasında Patladı

Bir süredir Starship isimli “uzay gemisi” ile deneyler yapan SpaceX şirketi, yeni nesil bu uzay gemisini bir türlü dondurucu testinden geçiremiyordu. Yukarıda bağlantısını verdiğimiz haberdeki gibi geçtiğimiz zamanlarda 3. prototipini dondurucu testine sokan SpaceX şirketi, maalesef başarılı olamamıştı. Test sırasında Starship 3. prototipi, süper soğuk yakıtlar ile doldurulmuş ve bu basınca dayanamamıştı. Ardından prototip, patlayarak parçalara ayrılmıştı. 3. prototip videosu hemen aşağıda yer alıyor.

Bu başarısız denemelerden sonra bir yenisini daha ekleyen SpaceX şirketi, Starship roketinin 4. prototipi ile dondurucu testini başarıyla tamamladı. Starship uzay gemisinin uzaya gidebilmesi için bir çok adımdan biri olan dondurucu testinin başarıldığı, Elon Musk tarafından Twitter’da paylaşıldı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dondurucu testi, Starship’in uzaya gidebilmesi için başarması gereken bir çok etkenden sadece biri. Starship’in henüz tamamlaması gereken pek çok test daha bulunuyor. Ayrıca ilerleyen zamanlarda Starship için 150 metre havalanma ve tekrar yere tek parça halinde indirebilme testleri yapılacak.

İlgili İçerik  Elon Musk, Coronavirüs'e Karşı Solunum Cihazı Bağışlıyor

Corona virüsü sebebiyle bir çok uzaycılık şirketi işlemlerini durdurmak zorunda kalırken, SpaceX tüm projelerine son gaz devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın