Connect with us


Dünya'dan Haberler

320 Milyar Metreküp Doğalgaz Türkiye’ye Kaç Yıl Yeter?

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği o müjdenin 320 milyar metreküp doğalgaz olduğu açıklandı. Peki 320 milyar metreküp doğalgaz Türkiye’ye kaç yıl yeter?

Zaman:

Tarih:

320 Milyar Metreküp Doğalgaz Türkiye'ye Kaç Yıl Yeter?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde büyük bir müjde açıklayacağını duyurmuş ve Cuma gününü işaret etmişti. Milyonlarca kişi bugünü merakla beklerken, beklenen açıklama bugün geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beklenen müjdenin herkesin de tahmin ettiği gibi doğalgaz olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz saatlerde resmi olarak yapılan açıklamalara göre Karadeniz üzerinde yapılan araştırmalarda Fatih Sondaj Gemisi, tam 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yaptı. Türkiye için oldukça önemli miktarlarda olan bu doğalgaz keşfi, milyonlarca kişiyi heyecanlandırırken akıllarda aynı soru belirdi. Uzun süredir enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’de bu doğalgaz kaç yıl boyunca yeter soruları milyonlarca kişinin aklındaki tek soru haline geldi.

Botaş’tan alınan verilere göre Türkiye’nin son yıllarda kullandığı doğalgaz miktarlarına bakıldığında, 320 milyar metreküp doğalgazın da ülkemize kaç yıl yeteceği ortaya çıkıyor. Buna göre Türkiye son yıllarda, yılda ortalama olarak 50 milyar metreküp doğalgaz kullanıyor. Örneğin 2015 yılında ülkemizde 47,9 milyar metreküp doğalgaz kullanılırken, 2016 yılında ise 49,5 milyar metreküp doğalgaz kullanılmış. 2017’de ise 53,85 milyar metreküp doğalgaz kullanılmış. Yani bunların ortalamasına baktığımızda ortalama 50 milyar metreküp olarak varsayabiliriz.

Benzer içerik:  Xiaomi'nin Elektrikli Süpürgesi, 2.5 Tonluk Tesla Otomobili Çekti
320 Milyar Metreküp Doğalgaz Türkiye'ye Kaç Yıl Yeter? Tüm Türkiye'nin merakla beklediği o müjdenin 320 milyar metreküp doğalgaz olduğu açıklandı. Peki 320 milyar metreküp doğalgaz Türkiye'ye kaç yıl yeter?

Bu da, Karadeniz’de keşfedilen 320 milyar metreküplük doğalgazın, ülkemize yaklaşık 6,5 yıl kadar yeteceğini ortaya koyuyor. Yani yalnızca Karadeniz’de keşfedilen ve bugün tüm resmi makamlarca duyurulan 320 milyar metreküplük doğalgaz, ülkemize dışa bağlı olmadan yaklaşık 6,5 yıl boyunca yetebilir.

Fakat bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yaptığı açıklamalara göre henüz birçok çalışma devam edecek ve yeni kaynaklar keşfedilmek üzere arama çalışmaları yapılacak. Bu bulunan kaynağın belki de çok daha fazlası, ilerleyen zamanlarda arama çalışmaları kapsamında keşfedilebilir. Böylelikle ülkemizde, uzun yıllar boyunca kendisine yetecek kadar doğalgaz bulunabilir. İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Güncel teknoloji haberlerinden ve gelişmelerden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir