Connect with us


Dijital Haberler

235 Milyon’dan Fazla Sosyal Medya Hesabı Sızdırıldı

Bir siber güvenlik ve araştırma şirketinin yaptığı araştırmalara göre 235 milyondan fazla Instagram, TikTok ve YouTube hesabı internette sızdırıldı.

Zaman:

Tarih:

235 Milyon'dan Fazla Sosyal Medya Hesabı Sızdırıldı

Comparitech isimli siber güvenlik ve araştırma şirketi, yaptığı araştırmalar sonucunda güvensiz bir veritabanının 235 milyondan fazla hesabın verilerini sızdırdığını saptadı. TikTok, YouTube ve Instagram gibi birçok sosyal medya platformunda bulunan 235 milyondan fazla hesabın verilerinin sızdırılmasına sebep olan veritabanı, araştırma şirketine göre oldukça güvensizdi ve bu sayede sızdırıldı.

Son zamanlarda artan siber savaşlar ve siber saldırılar, devletleri ve özel şirketleri olduğu gibi, kişileri de çok büyük bir şekilde tehdit ediyor. Kullanıcı verileri bu siber saldırılar sonucunda bilinmeyen kişilerin eline geçebiliyor, hatta deep web olarak bilinen derin internette ücretli bir şekilde başkalarına satılabiliyor.

İnternette birçok hizmet sağlayıcı tarafından verilen hizmetlerde girilen ve kaydedilen kullanıcı bilgileri, oldukça güvensiz veritabanlarında depolanabiliyor. Bu veritabanlarında depolanan bilgiler, veritabanının güvenliğine göre korunsa da çoğu veritabanı hiçbir güven vermiyor. Kullanıcıların her türlü bilgisini oldukça güvenliksiz veritabanlarında tutan bazı hizmet sağlayıcılar, böylelikle kullanıcı bilgilerinin de hackerların eline geçmesini sağlıyor.

235 Milyon'dan Fazla Sosyal Medya Hesabı Sızdırıldı Bir siber güvenlik ve araştırma şirketinin yaptığı araştırmalara göre 235 milyondan fazla Instagram, TikTok ve YouTube hesabı internette sızdırıldı.

Son zamanlarda artan veri hırsızlığına bir yenisi de 1 Ağustos’ta yaşanan ve haberimize konu olan sızıntıyla eklendi. Comparitech tarafından yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara göre güvensiz veritabanlarında 235 milyondan fazla kullanıcının Takipçi sayısı, Etkileşim oranı, Takipçi artış oranı, İzleyici kitlesi cinsiyeti, İzleyici kitlesi yaşı, İzleyici kitlesi yeri, Beğeniler, Son gönderi zamanı, Yaş, Cinsiyet bilgisi sızdırıldı. Bazı kullanıcıların ise Profil fotoğrafı, hesap biyografisi ve gerçek adı gibi bilgileri de sızdırıldı.

Benzer içerik:  Sosyal Medya Platformlarına 10'ar Milyon TL Ceza Kesildi

Hesapların sızdırıldığı veritabanının kaynağını araştıran Comparitech, araştırma sonucu Deep Social‘e ulaştı ve iletişime geçti. Firma, 2018 müşteri bilgilerini toplaması sebebiyle Facebook ve Instagram tarafından yasaklanmış ve iflasını ilan etmişti. Firma, veritabanlarının Social Data tarafından tutulduğunu söylese de, Social Data bu iddiaları yalanladı.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir