Connect with us


Dünya'dan Haberler

2020 Yılının 3. Çeyreğinde, Bilgisayar Satışlarında Son 10 Yılın Rekoru Kırıldı

Yeni yayınlanan bir rapora göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde dünya çapındaki bilgisayar satışları, son 10 yıla göre rekor seviyelere ulaştı.

Zaman:

Tarih:

2020 Yılının 3. Çeyreğinde, Bilgisayar Satışlarında Son 10 Yılın Rekoru Kırıldı Yeni yayınlanan bir rapora göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde dünya çapındaki bilgisayar satışları, son 10 yıla göre rekor seviyelere ulaştı.

Yeni yayınlanan bir rapora göre bilgisayar sevkiyatlarında rekor kırıldı. Ünlü analiz şirketi Canalys tarafından yayınlanan bir rapora göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde bilgisayar satışları 10 yıllık yeni bir rekora ev sahipliği yaptı ve satışlarda %13 oranında artış yaşandı. Rapora göre yılın üçüncü çeyreğinde satış yapılan toplam bilgisayar sayısı 79,2 milyonu aştı.

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’de ortaya çıkan ve çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını tüm dünyayı sararken, birçok konuda dünyayı etkilemişti. Ekonomik açıdan da adeta bir darbe yapan koronavirüs salgını, eğlence sektörünün de adeta çöküşüne sebep oldu. Bu süreçte dışarıda normal hayatlarını sürdüremeye insanlar, evde durmak zorunda kaldı. Evde kaldıkları süreçte eğlenmek isteyen kullanıcılar da en çok televizyon ve bilgisayarlara yöneldi.

Haberimizde aktardığımız gibi bu yılın üçüncü çeyreğinde televizyon sevkiyatlarında büyük bir artış yaşanmış ve bu durumun sebeplerinden biri de, koronavirüste evde sıkılan insanların yönelmesi olmuştu. Canalys ise bilgisayar satışlarındaki bu artışın en büyük sebebinin, birçok ülkeden birçok şirketin uzaktan çalışmaya geçmesi olduğunu belirtti. Canalys tarafından yayınlanan küresel bilgisayar sevkiyatı raporuna göre son 10 yılın yeni rekorunun kırıldığı, sevkiyatların da %13 arttığı bildirildi. 79,2 milyon adetlik sevkiyat yapılırken, Canalys raporuna göre bu son 10 yılda görülen en büyük büyüme oldu.

Benzer içerik:  Seri Üretime Hazır Ekran Altı Kamera Tasarlandı
2020 Yılının 3. Çeyreğinde, Bilgisayar Satışlarında Son 10 Yılın Rekoru Kırıldı Yeni yayınlanan bir rapora göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde dünya çapındaki bilgisayar satışları, son 10 yıla göre rekor seviyelere ulaştı.

Rapora baktığımızda 2020 yılının üçüncü çeyreğindeki bilgisayar sevkiyatlarında en büyük pay Lenovo tarafından alındı. 19 milyon 270 bini aşkın sevkiyatla 2020 üçüncü çeyreğinde pazarın büyük bir payına sahip olan Lenovo, pazardan tam %24,3 pay aldı. Yani Lenovo’nun pazar payı, pazarın 4’te biri kadar. Diğer bir yandan sevkiyatlarda Lenovo’yu da HP takip etti. 19 milyon 660 bini aşkın sevkiyat yapan HP, pazarda %23,6 oranında paya sahip.

Dell ise pazarda 3. sırada bulunuyor ve %15,1’lik bir paya sahip. 11 milyon 990 bini aşkın sevkiyat yapan Dell’i ise 6 milyon 370 bini aşkın sevkiyat ile Apple takip ediyor. Acer markası ise 5 milyon 640 bin sevkiyat ile pazarda 5. sırada. Diğer şirketlerin tamamı ise toplamda 17 milyon 277 bini aşkın sevkiyatla karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir