Connect with us


Bilim & Sanat

2 Bilim İnsanı, Büyükbaba Paradoksunu Çözdü

Avustralyalı 2 fizikçi, zamanda yolculuğu adeta çıkmaza sokan bir paradoks olan büyükbaba paradoksunu çözdüklerini söyledi ve bu paradoksun nasıl çözüldüğünü aktardı.

Zaman:

Tarih:

2 Bilim İnsanı, Büyükbaba Paradoksunu Çözdü

Zamanda yolculuğu adeta bir çıkmaza sokan Büyükbaba Paradoksu, birçok kişi tarafından geçmişe yolculuğu imkansız kılan bir paradoks olarak görülüyordu. Bu paradoks aslında oldukça basit görünse de, çözülmesi çok zor bir paradoks olarak karşımıza çıkıyordu. Birçok bilim insanı bu paradoksu geçmişe gitmenin önüne geçen bir şey olarak gösteriyor, bazı bilim insanları da bunun engel olmadığını söylüyordu.

Bu paradoksun geçmişe gitmenin önündeki en büyük engel olduğunu söyleyen bir kesim bilim insanı, bu paradoksun fazlasıyla mantıklı olduğunu söylüyordu. Paradoksumuz fazlasıyla basit. Teknolojinin çok geliştiği günlerden birinde çok sıkılıyor ve arka bahçenizdeki zaman makinesini kullanmaya karar veriyorsunuz. Bu zaman makinesine atlıyor ve ardından büyükbabanızın gençlik yıllarına gidiyorsunuz.

Geçmişe Giderek Büyükbabanızı Öldürürseniz?

Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi Zamanda Yolculuk

Evet, büyükbabanızın gençlik yıllarında henüz çocuğu yoktu ve bu zamanda sizin anne ve babanız da yoktu. Siz geçmişe, onun gençlik yıllarına gittiniz ve bir çılgınlık yaptınız. Büyükbabanız henüz gençken onu öldürdünüz. İşte paradoks böyle başlıyor. Eğer büyükbabanız gençlik yıllarında öldüyse, anneniz veya babanız hiç dünyaya gelmemiştir, ve bu durumda siz de hiç hayata gelmemişsiniz demektir. Eğer siz hayata gelmediyseniz, büyükbabanız büyüyecek ve çocuk sahibi olacak, bu durumda siz hayata geleceksiniz. Siz de günün birinde sıkılacak ve arka bahçenizdeki o zaman makinesini kullanacaksınız. Bu durum sonsuza dek böyle devam eder ve kısır bir döngüye girer. İşte yıllardır geçmişe gitmenin önündeki en büyük problemlerden biri olarak karşımıza çıkan büyükbaba paradoksu, şimdi 2 fizikçi tarafından çözülmüş olabilir.

2 Fizikçi, Büyükbaba Paradoksunu Çözdüğüne İnanıyor

2 Bilim İnsanı, Büyükbaba Paradoksunu Çözdü Avustralyalı 2 fizikçi, zamanda yolculuğu adeta çıkmaza sokan bir paradoks olan büyükbaba paradoksunu çözdüklerini söyledi ve bu paradoksun nasıl çözüldüğünü aktardı.

İlk defa Rene Barjavel tarafından tedbirsiz seyyah kitabında değinilen büyükbaba paradoksu, uzun yıllardır aslında çok konuşulan bir paradoks diyebiliriz. Bu kısır döngünün çözülmesi fazlasıyla zor ve kafa karıştırıcı olsa da, Avustralyalı fizikçi Germain Tobar ve onun yardımcısı Dr. Fabio Costa, zamanda yolculuğu çıkmaza sokan büyükbaba paradoksunu çözdüklerine inanıyor.

Uzay-zaman’ın kendini devamlı olarak düzelttiğini belirten Germain Tobar adlı fizikçi, ortaya çıkan paradokslardan kaçınabilmek için uzay-zaman’ın kendini sürekli olarak düzelttiğini belirtti. Avustralya Queensland Üniversitesi’nde görev yapan 2 fizikçi, bu paradoksu çözebilmek adına bazı teoriler üretti. Germain Tobar ve yardımcısı Dr. Fabio Costa, konu hakkında yaptıkları araştırmalar sonucunda şu açıklamayı yaptı:

Büyükbaba Paradoksu Nasıl Çözüldü?

Sizi Çıkmaza Sokacak Büyükbaba Paradoksu! Kitle.net

Klasik dinamikler diyor ki, eğer belirli bir zamanda bir sistemin durumunu biliyorsanız, bu bize sistemin tüm tarihini anlatabilir. Bu, diğer gezegenlere roket göndermemize izin vererek ve sıvıların nasıl aktığını modellemekten çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Örneğin, yerçekimi kuvveti altında kalan bir cismin mevcut konumunu ve hızını bilirsem, her an nerede olacağını hesaplayabilirim. Ancak, Einstein’ın genel görelilik kuramı zaman döngülerinin veya zaman yolculuğunun varlığını tahmin eder – bir olayın hem geçmişte hem de gelecekte olabileceği – teorik olarak dinamiklerin çalışmasını kafasında döndürür. Ama mevcut bilim her iki teorinin de doğru olamayacağını söylüyor.

Fizikçiler olarak, Evrenin en temel, temel yasalarını anlamak istiyoruz ve yıllardır dinamik bilimin Einstein’ın öngörüleriyle nasıl bir karelik bir kare olabileceğini kafama takmak istiyorum. Merak ettim: ‘Zaman yolculuğu matematiksel olarak mümkün mü? COVID-19’un ilk hastasının virüse maruz kalmasını engellemek için zamanda yolculuk yaptığınızı varsayın. Ancak eğer enfekte olan bu bireyi durdurursanız, bu durum geçmişe gidip pandemiyi bitirmek için gelen motivasyonunuzu ortadan kaldırır.

Bu bir paradoks. Genellikle insanların zamanda yolculuğu bizim evrende meydana gelemez olmasını düşünmeye iten bir tutarsızlık. Bazı fizikçiler bunun mümkün olduğunu söylüyorlar, ama mantıksal olarak bunu kabul etmek zor çünkü bu herhangi bir keyfi eylem yapma özgürlüğümüzü etkileyecektir. Bu zaman yolculuğu anlamına gelir, ama bir paradoks oluşmasına neden olacak bir şey yapamazsınız.

Bu şu anlama geliyor ki; zamanda yolculuk yapıp ilk hastayı engelleseniz bile, salgın meydana gelecek, gençliğinize geri dönmek ve durdurmak için motivasyon verecek. Covid-19 örneğinde ilk hastanın virüse yakalanmasını önlediğinizde, bunu yaparken kendiniz hasta olabilir veya bir başkasının hasta olmasına sebep olabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, bu tür dikkat çekici olaylar çevrenizde yeniden kendini düzenleyecek ve ayarlayacaktır.

Bir paradoks oluşturmayı deneyin, olaylar her zaman herhangi bir tutarsızlığı önlemek için kendilerini ayarlar. Keşfettiğimiz matematiksel süreçler, zaman yolculuğunun evrenimizde herhangi bir paradoks olmadan mantıksal olarak mümkün olduğunu gösteriyor.

Benzer içerik:  Netflix, 1 Aylık Ücretsiz Denemeyi Kaldırdı

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir