14 Şubat Sevgililer Gününün Hikayesi

 14 Şubat Sevgililer Gününün Hikayesi

Sevgililer Günü (Valetine’s Day) neredeyse tüm dünyada her yıl Şubat ayının 14‘ünde sevgililer tarafından kutlanmaktadır. Neredeyse tüm dünyada kutlansa da bu günün gerçek hikayesi bir çok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu makalede sizler için 14 Şubat’ın gerçek hikayesini hazırladık…


İlginizi Çekebilir: 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü Hikayesi

Her yıl tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile kutlanan Sevgililer Günü‘nün kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inançlarına dayanıyor. Valentine isimli bir din adamının adına ilan edilen Sevgililer Günü (Valentine’s Day), bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak kutlanmaktadır. Sevgililer Günü’nün Aziz Valentin’e ithafen kutlanması da ilginç bir hikayeye dayanmaktadır…

Sevgililer Günü Hikayesi

Aziz Valentine - Sevgililer Günü Hikayesi

Hristiyan inanışına göre hikaye İmparator II. Claudius dönemine dayanmaktadır. Roma İmparatoru II. Claudius, savaşacak askerlerin azalması ve orduda güçlü asker sayısının az olması sebebiyle genç erkeklerin nikah yapmasını yasaklamıştır. Fakat Rahip Valentine bu yasağa rağmen gençleri gizlice evlendirmeye devam etmiş ve herkesi sevmeye, evlenmeye teşvik etmiştir. Bunun üzerine Rahip Valentine’in yaptıkları II. Claudius’un kulağına gidince çok öfkelenmiştir.

Roma İmparatoru II. Claudius, Rahip Valentine’i yaptıklarından dolayı cezalandırmak üzere M.S. 270 yılında 14 Şubat günü idam cezasına çarptırmıştır. Valentine’in ölümünden 226 yıl sonra, yani M.S. 496 yılında Vatikan tarafından Valentine’e “Aziz” ünvanı verilmiştir. Bu tarihten sonra Aziz Valentine’in ölüm günü olan 14 Şubat “Aziz Valentin Günü”, bir diğer adıyla da “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

İlgili İçerik  Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor

Bu hikaye sebebiyle bazı toplumlarda 14 Şubat “Aziz Valentin Günü” olarak anılmaktadır. Valentine kelimesi, batı medeniyetinde “hoşlanılan kişi, sevgili” anlamlarında da kullanılmaktadır.

Sevgililer Günü Tarihi


Antik Yunan takvimlerine göre Ocak ayının ortasından Şubat ayının ortasına “Gamelyon Ayı” adı verilmişti. Bu ay, Zeus & Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma‘da ise 15 Şubat’ta kutlanılan Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat günü genç kız ve erkeklerin isimleri kura ile çekilir, ardından eşleşen kişiler bayram boyunca çift olarak kalırdı. Fakat M.S. 469 yılında ise Papa, bu etkinliğin Hristiyanlığa aykırı olduğuna karar vererek çift olmayı yasakladı ve sadece kura çekilmesine izin verdi. Kurada ise sadece genç kızlar yerine Azizlerin isimleri yazılmaya başlandı.

Günümüzde Sevgililer Günü


1800 yıllarında Amerikalı Esther Howland’ın 14 Şubat günü Sevgililer Günü kartı yollamasından sonra bu gün popüler bir hale gelmiş ve bir çok kişi tarafından kutlanmaya başlanmıştı. Esther Howland, bu sebeple sevgililer gününü popülerleştiren kişi olarak bilinmektedir. Sevgililer günü, bu günden sonra çoğunlukla kartlar ile kutlanmıştır. Günümüzde her yılın 14 Şubat günü tüm dünyada 1 milyardan fazla kart gönderildiği biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın