12 Milyon Facebook Kullanıcısının Verisi Sızdırıldı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook'da 12 milyon kullanıcı verisinin sızdırıldığı ortaya çıktı.
 12 Milyon Facebook Kullanıcısının Verisi Sızdırıldı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve Instagram, WhatsApp gibi dev platformları bünyesinde bulunduran Facebook, yine bir gizlilik ihlaliyle karşı karşıya kaldı. Özellikle Cambridge Analytica skandalı ile oldukça konuşulan Facebook, uzun süredir gizlilik ihlalleri ile karşı karşıya kalıyor.

Yeni skandala göre Facebook’un 12 milyon kullanıcısının verisi sızdırıldı. Sızdırılan hesapların önemli bilgileri üçüncü kişiler tarafından ele geçirildi. Facebook’un Vietnam sunucularında yaşanan sızıntı, 12 milyon kullanıcının isim, doğum tarihi, kullanıcı adları, GPS verileri, doğum yerleri gibi önemli bilgilerin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesine sebep oldu.

Bu skandalı ortaya çıkaran siber güvenlik şirketi Safety Detectives, Vietnam sunucularının sızıntılarını detaylarıyla yukarıdaki şekilde paylaştı. Toplam verilerin ise 3 GB boyutunda olduğu belirtildi.

12 Milyon Facebook Kullanıcısının Verisi Sızdırıldı

Facebook ise yaşanan bu skandaldan sonra Vietnamda bulunan ilgili sunucuları kapatarak önlem aldı. Konu hakkında şuana kadar herhangi bir açıklama ise Facebook tarafından gelmedi. Vietnamdaki Facebook sunucusundan sızdırılan veriler arasında kullanıcıların oldukça önemli başka bilgileri de yer alıyordu. Kullanıcı adları ve doğğum yeri gibi bilgilerin yanında, eğitim bilgileri, şuan yaşadığı yer, e-posta adresleri gibi önemli bilgiler de sızdırıldı.

İlgili İçerik  ABD Hazine Müsteşarı, Facebook Libra Projesinin CEO'su Oldu

Son zamanlarda bu tür güvenlik açıklarıyla oldukça sık karşılaşan Facebook, kullanıcıların gözünde oldukça kötü bir izlenim yaratıyor. Bu da Facebook’un popüleritesini oldukça düşürüyor. Henüz birkaç hafta önce bir hacker, 267 milyon Facebook kullanıcısının verisini çalarken yakalanmıştı. Üst üste yaşanan güvenlik sorunları, ilerleyen günlerde Facebook için büyük bir dert olabilir.

kaynak: https://www.safetydetectives.com/blog/facebook-scraped-leak-report/

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın