11 Yıllık Bitcoinler Harekete Geçti: Nakamoto Geri Mi Döndü?

Lider kripto para birimi Bitcoin'in 2009 yılında üretilen bazı blokları harekete geçti. İşlemi Satoshi Nakamoto'nun mu yaptığı konusu oldukça merak uyandırdı.
 11 Yıllık Bitcoinler Harekete Geçti: Nakamoto Geri Mi Döndü?

Kripto Para dünyasının en çok ilgi çeken ve Kripto Paraları tüm dünyaya tanıtan lider birim Bitcoin’de bugün çok ilginç gelişmeler yaşandı. 2009 yılında üretilen Bitcoin blokları harekete geçti. Başta bu size oldukça normal gelebilir, fakat o dönemde Bitcoin’i olan sadece 2 kişi vardı. 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, o dönemlerde sadece “Satoshi Nakamoto” takma ismiyle bilinen bir kişi ve “Hal Finney” adındaki mühendiste bulunuyordu.

İlgili Makale: Satoshi Nakamoto Kimdir?

Hatta ilk Bitcoin transferi de Satoshi Nakamoto ve Hal Finney arasında gerçekleştirildi. O zaman bu parayı transfer eden Hal Finney diye düşünebilirsiniz. Fakat Hal Finney, maalesef 2014 yılında hayatını kaybetti. Yani 2009 yılında Bitcoin kazabilecek olan sadece 1 kişi kaldı. O da Bitcoin’in “Satoshi Nakamoto” takma isimli gizemli kurucusu veya kurucuları.

İlgi çeken kripto para transferi, Bitcoin’in çıkışından 1 ay sonra üretilen ve şuanki değeri 476 bin dolar. Bu kripto para transferinden sonra Satoshi Nakamoto’nun geri döndüğünü iddia eden bir çok haber yayınlandı. Ki oldukça beklenilebilecek bir iddia. Bitcoin çıkar çıkmaz 50 bitcoin kazıp, bunu 11 yıl satmayacak başka biri olabilir mi? düşük bir ihtimal.

11 Yıllık Bitcoinler Harekete Geçti: Nakamoto Geri Mi Döndü?

Bitcoin ilk piyasaya sürüldükten sonra 1 milyon Bitcoin kazdığı öne sürülen Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişilerin, daha önce de bu tür taşıma işlemleri yaptığı ortaya çıkarılmıştı. Henüz bu kişi veya kşilerin Satoshi NAkamoto olduğuna dair güçlü bir kanıt olmasa da, başka bir seçenek de bulunmuyor gibi.

İlgili İçerik  E-Bebek Hacklendi: 300 Bitcoin Fidye İstendiği İddia Ediliyor

2009 yılında Bitcoin piyasaya sürüldüğünde değeri oldukça düşüktü. Öyle ki bu tarihten 1 yıl sonra 22 Mayıs 2010’da bir adam 10.000 Bitcoinlik dev bir alım gerçekleştirdi. Dev bir alım dediğimize bakmayın, Laszlo Hanyecz isimli adam yalnızca 2 orta boy pizza aldı. Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldükten 1 yıl sonra bile 10 bin bitcoinin değeri sadece 2 orta boy pizzaydı. Hatta bu bile değil, pizzayı alan adam ve pizzayı satan kişi bu fiyatı kendisi belirlemişti. Hiçbir değeri yoktu.

İlgili Makale: 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü

Yani 2009 yılından bugüne kadar Bitcoin’i elde tutmak, Satoshi Nakamoto dışındaki kişiler için hiç de mantıklı değildi. Ayrıca bu bitcoinleri taşıyan kişinin Satoshi Nakamoto olduğu iddiasından sonra çeşitli iddialar daha ortaya atıldı. Bir kesim analist ve yatırımcı, Bitcoin’in hacklenmiş olabileceğinden bahsetti. 2009 yılında üretilen 50 bitcoin’in harekete geçmesi ve panikleyen yatırımcılar sebebiyle Bitcoin, saatler içerisinde 500 dolar değer kaybetti.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın