Connect with us


Dijital Haberler

10 Milyon Dolarlık Fidye İstenen Garmin, Yeniden Açıldı

Geçtiğimiz günlerde bir siber saldırıya maruz kalan ve 10 milyon dolarlık fidye talep edilen Garmin sistemleri, şifrelenen yazılımı kurtararak tekrar açıldı.

Zaman:

Tarih:

10 Milyon Dolarlık Fidye İstenen Garmin, Yeniden Açıldı

Son zamanlarda birçok şirkete karşı büyük bir tehdit haline gelen siber saldırılar, gün geçtikçe oldukça artmaya başladı. Normal savaşlar kadar tehlikeli bir hal alan ve kişisel verileri, dev şirketleri ve devletleri tehdit etmeye başlayan siber savaşlar, her geçen gün artış gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde haberimizde aktardığımız gibi, E-Bebek’e karşı düzenlenen siber saldırıda E-Bebek dosyaları şifrelenmiş, birkaç günlüğüne E-Bebek’e erişim sağlanamamıştı.

Fidye yazılımları, artık son dönemlerde daha yaygın kullanılmaya başladı. E-Bebek’e karşı gerçekleştirilen saldırıdaki gibi hackerlar, sızdıkları sunucuları şifreliyor ve açılması için fidye talep ediyor. Fidye ödendikten sonra ise sistemler eski haline dönüyor ve şirket, işlerine kaldığı yerden devam edebiliyor. Yani genel olarak bu yazılımlar sistemleri devre dışı bırakıp, geri açabilmek adına para ödenmesini talep ediyor.

Geçtiğimiz günlerde siber korsanların hedefi olan teknoloji şirketi Garmin, sunucularının şifrelenmesi sonucunda birkaç gün boyunca hizmet verememişti. Garmin‘den istenilen fidye ise oldukça yüksekti. Tam 10 milyon dolarlık bir fidye istenen Garmin’in navigasyon hizmetleri, müşteri desteği ve diğer çevrimiçi hizmetleri devre dışı kalmıştı. Saldırıda, Rusya kaynaklı yazılım geliştirici Evil Corp tarafından geliştirilen fidye yazılımı WastedLocker kullanılmıştı.

Benzer içerik:  Hacker'ların Saldırı Yaparken En Çok Denediği Şifreler
10 Milyon Dolarlık Fidye İstenen Garmin, Yeniden Açıldı

Günler sonunda hizmetlerini tekrar aktif eden Garmin‘in bazı kaynaklarda 10 milyon dolarlık fidyeyi ödediği iddia edildi. Güncel kur ile bakılırsa, böyle bir şirket için 10 milyon dolar oldukça yüksek bir miktar diyebiliriz. Diğer yandan bazı kaynaklarda ise bu paranın bir bölümünün ödendiği ve şifre çözücü kullanılarak sunucuların eski haline çevrildiği belirtildi.

Dilerseniz güncel teknoloji haberleri için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir